europejskie forum rolników 2025

123 potrawy regionalne na ministerialnej liście

3 grudnia 2015
Gołąbki z kaszy gryczanej z tartymi ziemniakami z sosem grzybowym, kaczka leżachowska pieczona i pierożki leżachowskie pieczone z kaszą gryczaną to trzy regionalne potrawy z Podkarpacia, wpisane ostatnio na listę produktów tradycyjnych ministerstwa rolnictwa.
Obecnie w spisie ministerstwa figurują 123 produkty z Podkarpacia, co daje regionowi trzecie miejsce wśród województw z największą liczbą zarejestrowanych wyrobów. Produkty te wywodzą się z różnych tradycji kulinarnych, które wspólnie tworzą podkarpacką kuchnię regionalną.
Dyrektor departamentu rolnictwa i gospodarki wodnej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Marek Kot poinformował PAP, że na wpis na ministerialną listę oczekuje kolejnych 30 wniosków.
"Dołożymy wszelkich starań, aby wrócić na pierwsze miejsce, jakie zajmowaliśmy w 2006 roku. Stawiamy na promocję tradycyjnych produktów regionalnych wysokiej jakości z Podkarpacia. Żeby przeskoczyć na pierwsze miejsce, brakuje nam 14 produktów" - powiedział Kot.
Zarejestrowane, jako najnowsza pozycja gołąbki z kaszy gryczanej z tartymi ziemniakami z sosem grzybowym pochodzą z gminy Grodzisko Dolne w powiecie leżajskim. W ich smaku i zapachu wyczuwalna jest lekka goryczka kaszy gryczanej i zapach pieczonej kapusty. Farsz przygotowywany jest z ugotowanej kaszy gryczanej zmieszanej z tartymi surowymi ziemniakami i smażonej cebuli.
Gotowe gołąbki polewane są sosem ze świeżych lub suszonych grzybów. Potrawa ta jest bardzo sycąca i energetyczna, dlatego dawniej przygotowywana była podczas ciężkich prac polowych. Obecnie przygotowuje się ją zarówno na co dzień, jak i na święta.
Wśród zarejestrowanych potraw znalazła się też pochodząca z Leżachowa położonego w dolinie Sanu kaczka leżachowska pieczona. Do pieczenia kaczkę naciera się solą, pieprzem, czosnkiem, ewentualnie miodem i zostawia na jakiś czas. Później nadziewa się tuszkę nadzieniem z pokrojonych kwaśnych jabłek i wkłada do brytfanki na roztopione masło z odrobiną wody i pokrojonymi warzywami.
Aby kaczka była rumiana i soczysta, nie należy jej zbyt mocno piec. Upieczoną kaczkę dla zwiększenia aromatu posypuje się świeżymi ziołami. Dawniej taką kaczkę podawano z okazji świąt i ważnych rodzinnych uroczystości; teraz piecze się ją dosyć często.
Inną charakterystyczną dla kuchni leżachowskiej potrawą są pierożki pieczone z kaszą gryczaną. Lepione są z ciasta drożdżowego, przygotowanego z mąki, mleka, kwaśnej śmietany, drożdży oraz masła, i pieczone w piecu chlebowym. Ich farsz składa się z gotowanej kaszy gryczanej i świeżego twarogu oraz przypraw i skwarków. W smaku wyczuwalny jest intensywny aromat czosnku i gryki oraz cierpko-korzenny smak kminku. Po uformowaniu pierożki smarowane są jajkiem i posypywane kminkiem. Spożywa się je na gorąco lub na zimno; także, jako dodatek np. do czerwonego barszczu.



POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę