Wczoraj za Polską Agencją Prasową podaliśmy informację o tym, że Pomorski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) w Gdańsku do czerwca wypowie 114 umów dzierżawy ziemi, zawartych z rolnikami i spółkami. Dzierżawiona dotąd ziemia będzie sprzedana. Wczoraj także... otrzymaliśmy wyjaśnienia w tej sprawie od dyrektora oddziału ANR wyjaśnienie, że informacja jest nieścisła.
- Zgodnie z informacją przekazaną do PAP, na podstawie ustawy z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektóych ustaw, ANR została zobowiązana w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie tej ustawy, do przedstawienia dzierżawcom propozycji dokonania zmian umów dzierżawy w zakresie wyłączenia z dzierżawy 30 procent powierzchni użytków ronych będących przedmiotem dzierżawy - wyjaśnia Włodzimierz Olszewski, dyrektor oddziału ANR w Gdańsku. - Wyłączenia dokonywane będą ze wszystkich umów zawartych z osobami (podmiotami), które dzierżawią grunty Zasobu Własności Rolnej Skarbu Panstwa o łącznej powierzchni użytków rolnych co najmniej 428,5714 ha.
Dzierżawcy w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania zawiadomienia, będą mieli prawo złożenia oświadczenia o przyjęciu zaproponowanych zmian do umowy dzierżawy, przy czym w przypadku niezłożenia takiego oświadczenia w tym terminie lub nieuzupełnienia oświadczenia we wskazanym przez ANR zakresie i terminie - uznaje się, że dzierżawca odrzucił warunki zaproponowane w zawiadomieniu.
- ANR Oddział Terenowy w Gdańsku, po dokonaniu weryfikacji umów w województwie pomorskim , zakwalifikiował do wyłączenia 30% powierzchni użytków rolnych 114 umów dzierżawy - wyjaśnia Włodzimierz Olszewski. - POwierzchnia użytków rolnych, jaka zosanie pozyskana w wyniku wyłączeń oraz czas trwania procesu uzależniony jest od usawowo przewidzianych terminów oraz sanowiska dzierżawców, co do przyjęcia propozycji wyączeń.