Do 30 marca Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim rozpatrzy wnioski firm o zgodę na zbiór ślimaków winniczków. W tym roku w Lubuskiem będzie można zebrać 100 ton tych mięczaków.Dotychczas chęć zbioru ślimaków zgłosiły trzy firmy, ale ich liczba zapewne wzrośnie.
W poprzednich latach o zezwolenia ubiegało się średnio po 10 firm - poinformował PAP Stanisław Bąkowski z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie.
Ślimaki winniczki objęte są ochroną częściową, czyli mogą być pozyskiwane w celu przetwórstwa spożywczego. Dotyczy to osobników o średnicy muszli większej niż 30 mm.
Każdego roku mięczaki wolno zbierać od 20 kwietnia do dnia 31 maja. Ślimaków nie można zbierać na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody.
Limity dla poszczególnych województw określają regionalne dyrekcje ochrony środowiska. W minionych czterech latach w Lubuskiem o zezwolenie ubiegało się 10 firm. Rocznie wnioskowały o przydzielenie limitu zbioru na łączną wagę mniej więcej 300 ton.
W Lubuskiem, ze względu na niepełne rozeznanie wielkości populacji ślimaka winniczka, przyznawana wielkość wahała się od 170 ton w 2010 r. do 111 ton w 2011 r. W br. limit dla regionu został określony na 100 ton.
"Limity są uzależnione od warunków pogodowych, a także uwzględniają wielkości zapewniające utrzymanie trwałej i stabilnej populacji tego gatunku w regionie" - wyjaśnił Bąkowski.
Dodał, że w celu racjonalnego gospodarowania zasobami, w lutym br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim Jan Rydzanicz zamówił ekspertyzy dotyczące liczebności i rozmieszczenia populacji ślimaka winniczka na terenie województwa. Ekspertyzy mają zrobić naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Badania dostarczą m.in. szczegółowego rozmieszczenia i liczebności lokalnych populacji ślimaka winniczka, parametrów struktury poszczególnych populacji, czyli wielkości, wagi, wieku i śmiertelności osobników, a także wpływu pozyskania ślimaka winniczka w 2012 r. na stan jego populacji w regionie.
Zebrane dane będą podstawą do określenia, jaka ilość biomasy ślimaka winniczka będzie możliwa do pozyskania w Lubuskiem w latach 2013-2016.
Na znacznym obszarze województwa lubuskiego występują dobre warunki siedliskowe dla ślimaka winniczka. Tereny wilgotne, podmokłe, zacienione o soczystej zieleni są najbardziej odpowiednimi miejscami dla tych mięczaków, które zajmują istotne miejsce w ekosystemie. Ślimaki są ulubionym pokarmem ptaków, jeży, ropuch, ryjówek, chrząszczy biegaczy i jaszczurek, a w niektórych krajach przysmakiem dla ludzi, np. we Francji.
Zbiór ślimaka to okazja do sezonowej pracy i zarobku. Zbieracze, w sprzyjających warunkach, są w stanie jednego dnia zebrać do 30 kg ślimaków.
W ubiegłym roku za kilogram winniczka płacono w skupie mniej więcej 1,50 zł. Cena ślimaków stale rośnie, jeszcze kilka lat temu za kilogram winniczków płacono w skupach mniej więcej 70 gr.
Podmioty skupujące i przetwarzające winniczki są zobowiązane do kontroli przyjmowanych ślimaków i wypuszczania osobników o średnicy muszli poniżej 30 mm.
9577515
1