Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

100% dla drobiarzy?

18 kwietnia 2006

Będziemy domagać się, aby rekompensaty dla branży drobiarskiej w całości pochodziły z unijnego budżetu – zapowiada rząd. Bruksela deklaruje chęć pokrycia tylko połowy wydatków. 

Na razie unijne przepisy zezwalają na wypłatę rekompensat dla tych hodowców, których drób trzeba było wybić po wykryciu w fermie ogniska ptasiej grypy. Problem w tym, że w całej Europie takie przypadki są rzadkie. Jeżeli ktoś natychmiast potrzebuje pomocy finansowej to nie hodowcy, ale przetwórcy.

To oni w największym stopniu odczuli panikę konsumentów związaną z ptasia grypa. W magazynach całej Europy zalega 300 tysięcy ton mięsa drobiowego, którego nikt nie chce kupić. W Komisji Europejskiej trwają prace nad programem pomocy dla branży drobiarskiej.

Bruksela chce aby jego koszty w połowie pokryły państwa członkowskie. Problem w tym, że w naszym budżecie przynajmniej na razie nie ma takich pieniędzy.

Szczegóły zostaną uzgodnione 24 kwietnia podczas posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej. - Mamy sytuację kryzysową i docenimy każdą pomoc od polskiego rządu lub z Brukseli, ponieważ nie znam szczegółów tej pomocy trudno ją komentować. – mówi - Morten Jansen – prezes Animex.

Jest jeszcze jeden problem, który ministrowie będą musieli rozstrzygnąć. Bruksela chce, aby jednym z celów branży drobiarskiej było ograniczenie produkcji. Firmy drobiarskie nie chcą o tym nawet słyszeć. Wolałyby, aby zostały wprowadzone dotacje do eksportu tak, aby nadwyżki wypchnąć za granicę.


POWIĄZANE

Trwa serial związany ze zwrotami gruntów rolnych dzierżawionych przez podmioty (...

Integracja ukraińskiego rynku rolnego z Unią Europejską wymaga zwiększenia ogóln...

Według stanu na 21 listopada cukrownie zrzeszone w Krajowym Stowarzyszeniu Produ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę