Greenpeace Polska obchodzi w tym roku dziesiąte urodziny.
Z okazji jubileuszu 10 - lecia istnienia Greenpeace planuje zbudować w Polsce 10 mikroelektrowni słonecznych. Pierwsze instalacje zamontowane zostały już w ramach kampanii “Uwolnij energię!” na dachach szkół z województwa lubuskiego, już produkują energię elektryczną ze słońca.
Greenpeace ogłosił też ogólnopolski konkurs urodzinowy mający na celu promocję zielonej energii. W konkursie może wziąć udział każdy – wystarczy na stronie www.greenpeace.pl/konkurs zgłosić osoby lub instytucje, które na co dzień dzielą się swoją pozytywną energią. Trzem wybranym projektom Greenpeace ufunduje mikroelektrownie wykorzystujące odnawialne źródła energii (OZE). Z przesłanych zgłoszeń, jury wraz z internautami, wybierze trzy, które zostaną zrealizowane. Łączna wartość nagród to 100 000 złotych. Konkurs potrwa od 15 lipca do 12 września.
- Każdy z nas zna osobę lub organizację, która czyni świat dobrym miejscem do życia. My również chcemy zachęcać Polki i Polaków do zmieniania na lepsze swojej przestrzeni. Dlatego z okazji dziesiątych urodzin Greenpeace w Polsce, organizujemy konkurs, w którym ludzie będą mogli obdarować innych słoneczną energią. Fundując trzy mikroelektrownie oparte o OZE, chcemy pokazać, że energetyka obywatelska jest możliwa także w naszym kraju. W Polsce istnieją idealne warunki pozyskiwania zielonej energii, co Greenpeace udowadnia m.in. poprzez stworzenie instalacji fotowoltaicznych na dachach trzech szkół w województwie lubuskim – mówi Robert Cyglicki, ekspert od mikroenergetyki oraz dyrektor programowy Greenpeace Polska.
Zgłoszenie do konkursu „Uwolnij Energię" następuje za pośrednictwem formularza konkursowego dostępnego na stronie www.greenpeace.pl/konkurs. W formularzu należy zgłosić osobę lub instytucję, uzasadnić swój wybór oraz dołączyć materiał fotograficzny lub wideo. Do konkursu zgłaszać można pełnoletnie osoby mieszkające w Polsce, instytucje publiczne (np. szkoły, przedszkola, schroniska dla zwierząt, szpitale, hospicja, urzędy, biblioteki czy domy kultury) oraz organizacje pozarządowe. Zgłaszane podmioty muszą posiadać tytuł prawny do obiektu, na terenie którego miałaby powstać mikroelektrownia OZE. Jedna osoba może zgłosić maksymalnie 3 kandydatów.