Od 14 sierpnia do 14 października 2014 roku Banki Żywności przekazały ponad 6 tysięcy ton kilogramów owoców i warzyw objętych embargiem. Niemal połowę tej ilości stanowiły jabłka. Dobrej jakości marchew, kapusta, śliwki i jabłka - zamiast się zmarnować – trafiły do osób potrzebujących w Polsce.
W rolnictwie marnuje się ponad 33% upraw rolnych1. Owoce i warzywa marnują się na etapie upraw, transportu, magazynowania i handlu. Produkty rolne marnują się także na dużą skalę w sytuacjach kryzysowych takich, jak tegoroczne objęcie embargiem polskich warzyw i owoców przez Federację Rosyjską.
- Banki Żywności są jednym z rozwiązań sprawdzających się właśnie w sytuacjach kryzysowych. Do tej pory przekazaliśmy ponad 6 tysięcy ton owoców i warzyw. Do przechowania zakontraktowanych mamy kolejne
4, 5 tysiąca ton owoców i warzyw - mówi Marek Borowski Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.
Banki Żywności gorąco zachęcają indywidualnych rolników, producentów rolnych, rynki hurtowe, giełdy spożywcze i sieci handlowe do przekazywania nadwyżek owoców i warzyw przez cały rok. Magazyny Banków Żywności dostosowane są do warunków niezbędnych do przechowywania i dystrybuowania żywności świeżej. Banki Żywności posiadają niezbędną infrastrukturę do przechowywania żywności oraz lokalną sieć organizacji partnerskich.
- Świeże owoce i warzywa są jednym z podstawowych elementów prawidłowej diety. To produkty, na które istnieje bardzo duże zapotrzebowanie wśród organizacji społecznych zajmujących się opieką nad najuboższymi. W dzisiejszej rzeczywistości niedożywienie jest problemem związanym nie tylko z brakiem odpowiedniej ilości pożywienia, ale częściej nawet z brakiem wystarczającej ilości odpowiednich składników odżywczych diecie – mówi Maria Kowalewska, specjalistka ds. Programów Edukacyjnych .