CTR_2024
TSW_XV_2025

1 marca wznowienie eksportu mięsa do Rosji?

17 lutego 2006
Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski powiedział w czwartek PAP, że jest szansa na wznowienie od 1 marca eksportu mięsa do Rosji. Zastrzegł jednak, że "problem polega na tym, że ostateczną decyzję podejmie Rosja".

Po powrocie z Rosji Jażdżewski powiedział, że strona rosyjska prawdopodobnie wyznaczy przejścia graniczne, przez które będzie odprawiane polskie mięso. Zapowiedział, że kolejne spotkanie strony polskiej i rosyjskiej w tej sprawie będzie jeszcze w lutym. Wyraził nadzieję, że będzie ono ostatnie. Strona rosyjska sugerowała, że będzie mogła spotkać się z nami po 20 lutego – dodał.

W Moskwie Jażdżewski spotkał się z zastępcą szefa służb weterynaryjnych i fitosanitarnych Federacji Rosyjskiej Jewgienijem Niepokłonowem.

Poproszono nas jeszcze o dostarczenie listy przejść granicznych, ponieważ prawdopodobnie strona rosyjska wskaże przejścia po swojej stronie, przez które będzie odprawiane polskie mięso - dodał Jażdżewski.

Polska przesłała dokumenty, które mają przekonać Rosję, że jakiekolwiek nieprawidłowości w eksporcie mięsa nigdy się nie powtórzą.

Rosja zaakceptowała nasze dotychczasowe działania. Musimy jeszcze doprecyzować procedury przewozu polskiego mięsa do Kazachstanu czy Uzbekistanu. W Rosji są bowiem wydawane zezwolenia tranzytowe i zdarzało się nieraz, że polskie mięso przewożone na przykład do Kazachstanu nie miało takich dokumentów - wyjaśnił.

Musimy więc uzupełnić nasze procedury o sprawdzanie, czy firmy mają pozwolenia tranzytowe – powiedział.

10 listopada 2005 r. Rosja wprowadziła zakaz importu polskiego mięsa, a cztery dni później wstrzymała import produkcji roślinnej z Polski. W przypadku zakazu importu mięsa decyzję uzasadniono łamaniem przez stronę polską rosyjskich przepisów weterynaryjnych, a w przypadku importu produkcji roślinnej - naruszaniem wymogów fitosanitarnych.

W połowie grudnia 2005 r. w Moskwie odbyło się spotkanie ekspertów polskich i rosyjskich, na którym strona polska przedstawiła propozycje dotyczące zaostrzenia kontroli fitosanitarnej i weterynaryjnej. W opinii Rosjan, propozycje te nie gwarantowały w pełni bezpieczeństwa żywności wysyłanej do Rosji.

Według szacunków resortu rolnictwa straty, jakie ponoszą polscy eksporterzy produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, szacowane są na 27-28 mln dolarów miesięcznie.


POWIĄZANE

Po debacie z Ursulą von der Leyen na temat jej nowego zespołu i programu, posłow...

Jak podaje АПК-Информ, Ukraiński koncern drobiowy MHP rozbudowuje system kontrol...

Grupa Wielton koncentruje się na zagwarantowaniu odpowiedniego obłożenia produkc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę