aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Agrotech 2023- światowe nowości

20 marca 2023
Agrotech 2023- światowe nowości

28. edycja targów rolniczych Agrotech była prezentacją najnowszych osiągnięć branży rolniczej z całego świata, tak wśród ciągników, kombajnów i maszyn, jak i rozwiązań do nawożenia czy uprawy roli. Rok rocznie na wydarzenie zjeżdżają gospodarze z całego kraju, by znaleźć tu pełną ofertę dla ich działalności. Wydarzenie 2023 roku stało się też polem do dyskusji o nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wszystko 17-19 marca w Targach Kielce.

Największe światowe firmy, polscy i lokalni producenci z branży agrotechniki wiosną zajęli miejsce na terenie Targów Kielce, by pokazać najnowsze i najpopularniejsze propozycje wśród ciągników, kombajnów, maszyn sadowniczych, uprawowych, siewnych, czy rozwiązań do obsługi hodowli. Lata doświadczeń Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej udowadniają, że wystawa Agrotechu z roku na rok zaskakuje. Podczas ostatniej edycji furorę robiły Steyr Konzept  z silnikiem elektrycznym i autonomiczny robot duńskiej firmy Agrointelli.

Czym wyróżniła się edycja 2023? Producenci ukierunkowują obecnie zamysł nie tylko na komfort i efektywność, ale też na oszczędność - przede wszystkim paliwa i siły pracowniczej. Lokują na jednym ciągniku kilka maszyn, pracują nad oszczędnymi silnikami, czy oprogramowaniem, które odpowiednio steruje maszyną, by nie tracić nasion i substancji rozprowadzanych na polu.  Coraz więcej rolników ma kłopot ze znalezieniem pracowników, więc dążą do tego, by gospodarstwa prowadzić  samodzielnie, a więc z wykorzystaniem różnych technologii.

 W ofercie przedsiębiorstw znalazło się wiele odpowiedzi na te potrzeby. Podczas 27. edycji prezentowały się firmy z  11 krajów, w tym z Austrii, Czech, USA, czy Włoch. Na ostatnich targach obecni byli m. in. Case IH, Steyr, John Deere, New Holland, Massey Ferguson, Deutz – Fahr, Zetor, czy McCormick, Fendt, Farmtrack, Kuhn. Była też silna reprezentacja Polski, w tym Kabat, SaMASZ, Stomil Sanok, Horpol, Lisicki i wiele innych.

Nawożenie wyzwaniem

Dużym zainteresowaniem, bardziej niż dotąd, cieszyły się stoiska firm oferujące materiał siewny, nawozy, środki ochrony roślin, a także rozwiązania służące utrzymaniu dobrostanu upraw. Ostatnie podwyżki cen nawozów i paliwa sprawiają, że przybywa rolników interesujących się metodami ekologicznymi, czy poplonami. Wyzwaniem staje się zachowanie wielkości plonu.

Nowy PROW dla rolnictwa

Na pewno wiele zapytań padło na stoiskach instytucji służących rolnictwu, jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, czy Krajowa Rada Izb Rolniczych, przed nami bowiem rok 2023, a więc okres wdrażania nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Historyczne zmiany dla rolników są wprowadzane w ramach ubezpieczenia społecznego, więc padało wiele zapytań  do KRUSu.

Agrotech to nie tylko technologia i przepisy, to też życie, pasja i miłość. Podczas ostatniego wydarzenia Piotr oświadczył się swojej wybrance - Anecie. Wybrał stoisko Masseya Fergusona, gdyż obydwoje są fanami ciągników tej marki.

Jednocześnie z Agrotechem odbyły się  22. Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. To nie tylko pojazdy i maszyny służące do prac w lesie, ale także popisy obróbki drewna, gdzie wióry lecą!

Jednocześnie z XXVIII Międzynarodowymi Targami Techniki Rolniczej AGROTECH trwały XXII Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO.  Targi Kielce odbyły się w ostatni weekend 17-19 marca 2023.

info własna ppr.pl; fot. ppr.pl; źródło: Agrotech.pl


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę