biogaz_09_2025

Agencja dpa: skażone fipronilem jaja w 40 krajach, w tym w 24 krajach UE

5 września 2017
Agencja dpa: skażone fipronilem jaja w 40 krajach, w tym w 24 krajach UE

Skażone fipronilem jaja wykryto w 40 krajach, w tym w 24 państwach Unii Europejskiej - donosi we wtorek niemiecka agencja dpa, nie podając źródeł informacji.

Miliony jaj zostały wycofane z półek europejskich supermarketów, chociaż niektóre krajowe służby sanitarne wyraziły obawy, że wiele partii skażonych jaj trafiło już do konsumentów, głównie w postaci przetworzonych produktów, takich jak herbatniki, ciasta i sałatki.

Ministrowie rolnictwa państw UE spotykają się we wtorek w Tallinie, aby omówić sprawy związane z aferą.

Jak informuje dpa, rzeczniczka Komisji Europejskiej potwierdziła, że jedynymi krajami UE, które nie zostały do tej pory dotknięte tym problemem, są: Litwa, Portugalia, Cypr i Chorwacja.

Wśród pozaunijnych państw, gdzie wykryto skażone jaja, są m.in. Stany Zjednoczone, Rosja, Republika Południowej Afryki i Turcja - podaje dpa.

Fipronil jest środkiem zwalczającym wszy, kleszcze i roztocza i może być używany w UE w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje fipronil jako substancję "umiarkowanie toksyczną" w przypadku spożycia znacznych ilości; może być szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy.

Afera wywołuje pytania o skuteczność unijnego systemu ostrzegania, za którego pomocą państwa członkowskie informują się o zagrożeniach dotyczących żywności. Na początku sierpnia Komisja poinformowała, że zaplanowane na 26 września spotkanie wysokiego szczebla z udziałem ministrów i przedstawicieli służb sanitarnych państw dotkniętych tym problemem będzie dotyczyło m.in. tej kwestii.

Zgodnie z unijnymi regulacjami państwo, które wykryje u siebie żywność potencjalnie powodującą zagrożenie dla zdrowia publicznego, ma obowiązek poinformować o tym za pośrednictwem unijnego systemu alarmowego RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed) resztę krajów unijnych.

Między Holandią i Belgią jest spór, czy ten pierwszy kraj powinien był poinformować o wykryciu u siebie skażenia fipronilem. Wykryto go jeszcze jesienią zeszłego roku. Belgia oskarżeniem pod adresem sąsiada odpowiedziała na krytykę, jaka spadła na nią, gdy okazało się, że sama również z opóźnieniem przekazała informacje innym krajom UE.

KE podkreśliła, że informacje o zanieczyszczeniu jajek przekazano jej za pomocą systemu ostrzegania 20 lipca. Zrobiła to Belgia. Z odpowiedzi rzeczników wynika, że Holandia nie przekazała w listopadzie ub.r. informacji w tej sprawie.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Prawie 1,6 mld euro – tyle mają wynieść roczne oszczędności dla rolników po upro...

Podczas Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków została wybrana nowa Rada Nadz...

Coraz większą popularność zyskują nowoczesne produkty na bazie naturalnych skład...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę