aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Absolwenci podejmujący tematykę rozwoju polskiej wsi wyróżnieni przez IRWiR PAN i Fundację EFRWP w ogólnopolskim konkursie

26 czerwca 2017
Absolwenci podejmujący tematykę rozwoju polskiej wsi wyróżnieni przez IRWiR PAN  i Fundację EFRWP w ogólnopolskim konkursie

Absolwenci uczelni wyższych dostrzegają aktualne problemy polskiej wsi – takie wnioski płyną z rozstrzygnięcia konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu rozwoju obszarów wiejskich. Konkurs organizowany przez Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk oraz Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej cieszył się dużym zainteresowaniem wśród studentów, nie tylko tych związanych z uczelniami rolniczymi.

 

Na ogólnopolski konkurs skierowany do absolwentów polskich i zagranicznych uczelni wyższych wpłynęły 52 prace magisterskie, których obrona miała miejsce w roku kalendarzowym 2015 i 2016. Wśród tematów poruszanych przez autorów zwycięskich prac pojawiły się takie tematy jak: deprywacja materialna wsi i rolnictwa w Polsce, urbanizacja gmin wiejskich, przyszłość dzisiejszej wsi w kontekście turystyki zrównoważonej, a także gentryfikacja wsi czy przejawy europeizacji w lokalnych grupach działania.

 

Pierwsza edycja na najlepszą pracę magisterską spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół wyższych, w tym uczelni technicznych i największych uniwersytetów w Polsce. Na konkurs wpłynęły prace z różnych dyscyplin naukowych w tym z ekonomii, gospodarki przestrzennej, geografii, architektury i historii. Świadczy to o tym, że obszary wiejskie są przedmiotem multidyscyplinarnych badań. Społeczny odbiór naszej inicjatywy nakierowany był na przezwyciężanie stereotypów, takich jak ten, iż wieś jest identyfikowana wyłącznie z rolnictwem. Poziom zgłoszonych prac był wyjątkowo wysoki. Sprawiło to, że Kapituła Konkursu stanęła przed trudnym wyborem, którą pracę nagrodzić mówi prof. Monika Stanny, dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.

 

Laureaci konkursu zostali nagrodzeni podczas uroczystej gali, która odbyła się 22 czerwca się w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Pałacu Staszica w Warszawie. Oprócz nagród finansowych będą oni mieli możliwość publikacji nagrodzonych prac w formie artykułu naukowego w kwartalniku „Wieś i Rolnictwo" oraz szansę nawiązania współpracy naukowej z pracownikami Instytutu, również w formie stażu w jednostce naukowej IRWiR PAN.

 

Tematy pojawiające się w pracach magisterskich zgłoszonych do konkursu to aktualne problemy, z jakimi zmaga się polska wieś i jej mieszkańcy. Fakt, że są one poruszane już przez absolwentów, napawa nas dużym optymizmem – na rynek pracy wchodzą bowiem wykształceni specjaliści, którzy interesują się tematyką polskiej wsi, znają procesy, jakie na niej obecnie zachodzą i wiedzą, jak można je rozwiązywać – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

 

Celem konkursu organizowanego przez IRWiR PAN i Fundację EFRWP jest promowanie tematyki rozwoju obszarów wiejskich, w tym w szczególności zagadnień dotyczących przemian społeczno-gospodarczych na polskiej wsi. Waga i rodzaj tych przemian jest niezmiernie istotna nie tylko dla mieszkańców wsi, ale również dla całego społeczeństwa. Jest to pierwsza edycja konkursu. Następne edycje będą ogłaszane w cyklu dwuletnim w kolejnych latach.

***

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (IRWiR PAN) od ponad 40 lat prowadzi interdyscyplinarne badania dotyczące problematyki rozwoju obszarów wiejskich. Wyjaśnianie mechanizmów rozwoju społeczno-gospodarczego i jego przestrzennego zróżnicowania; identyfikacja uniwersalnych i specyficznych cech obszarów wiejskich; rozwój wielofunkcyjny wsi i wielofunkcyjność rolnictwa; uwarunkowania instytucjonalne, kulturowe, demograficzne, oświatowe, społeczne i gospodarcze przemian na obszarach wiejskich oraz dylematy wsparcia unijnego i jego wpływ na rozwój obszarów wiejskich w Polsce – to podstawowe tematy prowadzonych badań. Instytut posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia. Otrzymał w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego kategorię naukową A w rankingu Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych i został wyróżniony przyznaniem logo HR Excellence in Research.

***

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

Biuro Prasowe Fundacji EFRWP


POWIĄZANE

Przypominjący medium społecznościowe „X” (dawny Twitter) Sejm „X” (zbieżność naz...

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę