Hipercholesterolemia, czyli schorzenie, które objawia się wysokim poziomem tak zwanego złego cholesterolu, nazywana jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku i coraz częściej dotyka ludzi młodych. Chociaż może być uwarunkowana genetycznie, to jej najczęstszą przyczyną jest niewłaściwa dieta oraz brak aktywnego trybu życia. Jedną z najbardziej skutecznych metod walki z podwyższonym cholesterolem jest zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie do diety produktów bogatych w błonnik, białko, antyoksydanty i tłuszcze nienasycone. Wszystkie te wartości odżywcze możemy znaleźć w niektórych nasionach i orzechach.
Cholesterol, fachowo określany jako lipoproteiny osocza, to substancja tłuszczowa niezbędna do poprawnego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jest jednym ze składników budulcowych błon komórkowych, bierze udział w syntezie kwasów żółciowych i produkcji witaminy D3, pomaga w produkcji niektórych hormonów i pełni ważną rolę w procesach myślowych i pracy mózgu. Jednak zbyt duża ilość cholesterolu, który latami odkłada się na wewnętrznej stronie naczyń krwionośnych, prowadzi do wielu poważnych chorób (np. nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy) i utrudnia prawidłową pracę serca, zwiększając ryzyko zawału. Lekarze zalecają, aby kontrolować jego stan przynajmniej raz na pięć lat i dbać o odżywczą, zdrową dietę.
Cholesterol obecny w ciele człowieka możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje:
Dobra, zbilansowana dieta powinna więc dążyć do zmniejszenia ilości złego cholesterolu we krwi, a jednocześnie zwiększenia poziomu cennego dla organizmu, dobrego cholesterolu.
Najlepszym sposobem na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu jest wprowadzenie do diety produktów bogatych w wartości odżywcze, błonnik pokarmowy, przeciwutleniacze i tłuszcze nienasycone. W zdrowym jadłospisie powinny znaleźć się produkty takie jak:
Podwyższony poziom cholesterolu we krwi może być niebezpieczny dla zdrowia, a w konsekwencji nawet życia człowieka. Aby zapobiec groźnym chorobom, powinniśmy spożywać jak najwięcej produktów bogatych w kwasy tłuszczowe nienasycone, błonnik, witaminy i minerały. Znajdziemy je między innymi w orzechach, nasionach i ziarnach, których duży wybór oferuje sklep ze zdrową żywnością Promienie Słońca. Swoją rolę szczególnie dobrze spełnią przede wszystkim:
Orzechy włoskie są bogate nie tylko w cenne kwasy omega-3, ale również aminokwasy, minerały (fosfor, potas, magnez, cynk, jod) i witaminy z grupy B. Te składniki pozwalają skutecznie obniżyć poziom cholesterolu LDL oraz trójglicerydów.
Bogate w kwas foliowy i kwasy omega-3 pistacje świetnie sprawdzą się w walce ze złym cholesterolem. Ponadto, zawarte w nich przeciwutleniacze, białko oraz wapń i potas wspomogą układ kostny, a także wpłyną pozytywnie na mięśnie i ciśnienie krwi.
Niepozorne migdały są cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także wielu witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich regularne spożywanie nie tylko obniża cholesterol, ale także wspomaga układ krążenia i minimalizuje ryzyko wystąpienia udarów i chorób serca.
Włączenie do diety nasion słonecznika i pestek dyni pozwala zmniejszyć poziom cholesterolu i trójglicerydów. To idealna przekąska do samodzielnego zjedzenia, ale również doskonały dodatek do zdrowych posiłków - jogurtów, musli, owsianek, lodów czy deserów.
Regularne dodawanie kilku łyżek siemienia lnianego do posiłku pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu. Ten produkt nie tylko pomaga obniżyć poziom złego i całkowitego cholesterolu, ale wspomaga też pracę serca, łagodzi stany zapalne i ma działanie przeciwnowotworowe. Dodatkowo zawarty w nim błonnik odpowiada za uczucie sytości i łagodzi zaparcia.
Nasiona chia zawierają mnóstwo składników odżywczych, które obniżają cholesterol LDL we krwi, a także zmniejszają ryzyko zachorowań na cukrzycę i zespół metaboliczny. Są wspaniałym dodatkiem do jogurtów, owsianek i musli, a także pełnoziarnistych naleśników czy zdrowych sałatek.
Bogate w składniki mineralne orzechy pinii to doskonałe źródło witamin z grup E i B. Produkty te zawierają tłuszcze jednonienasycone, które regulują nadmiar cholesterolu i usuwają z organizmu trójglicerydy. Pomagają też zachować prawidłowy profil lipidowy, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu udarów i chorób tętnic wieńcowych.
oprac, e-red, ppr.pl