Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

74. posiedzenie izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej

28 listopada 2019
74. posiedzenie izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej

W dniach 25-26 listopada 2019 r. w Kazimierzu Dolnym miało miejsce 74.  Posiedzenie izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej, podczas którego przedstawiciele Słowackiej Izby Rolno-Spożywczej,  Węgierskiej Izby Rolniczej (NAK), Izby Rolniczej Republiki Czeskiej (AKČR) oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych i Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej dyskutowali m.in. na temat reformy WPR po 2020, wielostronnych umów handlowych i imporcie z Ukrainy oraz ASF.

Przedstawiciele izb V4 rolnictwa rozmawiali o aktualnej sytuacji na rynkach produktów rolno-spożywczych. Miniony rok przyniósł wiele wyzwań w zakresie gospodarki wodnej i ochrony roślin. Produkcja rolnicza narażona jest coraz częstsze ekstremalne zdarzenia pogodowe, podczas, gdy utrzymanie obecnej wydajności będzie trudne przez ograniczenie dostępności środków ochrony roślin.

Sytuacja związana z ASF jest nadal niepokojąca, szczególnie w Europie Południowo-Wschodniej. W celu zarządzania populacją dzików należy ustanowić jasne zasady kontrolowania ASF wśród dzików w oparciu o konsekwentne i systematyczne zmniejszanie ich liczby - jako narzędzie do eliminacji ASF z dzikiej populacji. Należy ustalić jasne, bezwzględne, konieczne i obowiązkowe stanowisko Komisji Europejskiej i państw członkowskich w odniesieniu do traktowania zmniejszania populacji dzików jako środka zwalczania ASF.

W odniesieniu do WPR po 2020 r. przedstawiciele izb rolniczych V4 uważają, że wspólna polityka rolna jest i musi pozostać ważną strategiczną polityką wspierającą rolników, którzy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe i dostarczają dobra publiczne. WPR musi nadal wspierać rolników w radzeniu sobie z wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu i ochronie środowiska, co stanowi powód do pozostania silną, wspólną i odpowiednio finansowaną polityką. Aby kontynuować wkład w zrównoważony rozwój rolnictwa, produkcji żywności i obszarów wiejskich, cele WPR powinny być zorientowane na rentowność i realny dochód rolników, bardziej skuteczne wdrażanie polityki ochrony środowiska i klimatu, a także zrównoważone rozwój obszarów wiejskich. Celem przekrojowym jest wspieranie wiedzy, innowacji i cyfryzacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Nowa WPR powinna dążyć do osiągnięcia konkretnych celów, takich jak:

  •     promowanie uczciwych dochodów i odporności gospodarstw w całej Unii (w celu zwiększenia bezpieczeństwa żywności);
  •     rzeczywiste wyrównanie płatności bezpośrednich dla rolników do 2027 r .;
  •     zwiększenie orientacji rynkowej i konkurencyjności, w tym większy nacisk na badania, technologię i cyfryzację;
  •     zwiększenie kontroli importowanej żywności spoza UE;
  •     poprawa pozycji rolników w łańcuchu dostaw;
  •     przyczynianie się do łagodzenia zmiany klimatu i dostosowywania się do niej, a także do wykorzystywania zrównoważonej energii;
  •     wspieranie zrównoważonego i wydajnego zarządzania zasobami naturalnymi, takimi jak woda, gleba i powietrze;
  •     przyczynianie się do ochrony i zachowania różnorodności biologicznej, wzmacniania usług ekosystemowych oraz ochrony siedlisk i krajobrazu;
  •     przyciąganie młodych rolników i ułatwianie rozwoju działalności gospodarczej na obszarach wiejskich;
  •     promowanie zatrudnienia, wzrostu, włączenia społecznego i rozwoju lokalnego na obszarach wiejskich, w tym biogospodarki i zrównoważonego leśnictwa;
  •     poprawa reakcji rolnictwa UE na potrzeby społeczne w zakresie żywności i zdrowia, w tym bezpiecznej, bogatej w składniki odżywcze i zrównoważonej żywności, a także dobrostanu zwierząt.


W zakresie międzynarodowych umów handlowych, wiele kontrowersji powstało wobec różnic pomiędzy krajami z Mercosur oraz Unii Europejskiej w przypadku  standardów produkcji oraz wpływu produkcji rolnej na klimat. Rolnicy z UE są zobowiązani do stosowania zintegrowanych praktyk ochrony przed szkodnikami i do zapewnienia wysokiego poziomu dobrostanu zwierząt zgodnie z interesem i potrzebami europejskich konsumentów. W odniesieniu do bezcłowych kontyngentów na zboża i kukurydzę z Ukrainy do Unii Europejskiej zwracamy uwagę na możliwy brak szczegółowej kontroli jakości w zakresie pozostałości pestycydów, np. atrazyny, EPTC, karbofuranu, linuranu, propachloru i symazyny oraz pozostałości mikotoksyn. Wspomniane wyżej pozostałości są monitorowane w przypadku produktów rolnych z każdego państwa członkowskiego w ramach kontroli urzędowych, jednak ustanowione kontyngenty taryfowe nie wydają się podlegać takim kontrolom.

Przedstawiciele izb rolniczych V4 uzgodnili ściślejszą współpracę opartą na wspólnych priorytetach, aby dotrzeć do decydentów i reprezentować interesy rolników zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym. Przedstawiciele izb rolniczych krajów Grupy Wyszehradzkiej dyskutowali nad wspólnym podejściem w nadchodzących wyborach na przewodniczącego i wiceprzewodniczących COGECA oraz o zbliżającym się spotkaniu izb rolniczych z regionu Trójmorza.

Spotkanie tradycyjnie zakończyło się podpisaniem wspólnego komunikatu.

 

krir.pl


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę