Wczoraj posłowie Parlamentu Europejskiego zatwierdzili prawie 720 mln euro pomocy z Funduszu Solidarności UE w następstwie klęsk żywiołowych w siedmiu krajach UE w 2021 r.
Pomoc w wysokości 718,5 mln euro z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (FSUE) zostanie rozdzielona w następujący sposób.
Z powodu z katastrofalnych powodzi w lipcu 2021 r. środki pomocowe przypadły:
612,6 mln euro dla Niemiec
87,7 mln euro dla Belgii
4,7 mln euro dla Holandii
797 520 euro dla Austrii
1,8 mln euro dla Luksemburga
Z powdu erupcji wulkanu na La Palmie w Hiszpanii: 9,5 mln euro
Z powodu trzęsienia ziemi na Krecie, w Grecji: 1,4 mln euro.
Pakiet pomocowy został przyjęty 555 głosami za, przy 7 głosach przeciw i 4 wstrzymujących się.
Więcej informacji można znaleźć tutaj (wniosek Komisji) oraz w sprawozdaniu PE sprawozdawcy Henrike Hahna (Greens/EFA, DE).
Sprawozdawca Henrike Hahn (Greens/EFA, DE) powiedział m.innymi: „Na znak europejskiej solidarności pieniądze z Funduszu Solidarności UE zatwierdzone dziś przez posłów do PE wnoszą istotny wkład w wysiłki na rzecz odbudowy po tych klęskach żywiołowych. zmiana powinna być dla UE priorytetem, aby zminimalizować wpływ i występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych w przyszłości”.
***
O funduszu
Fundusz Solidarności Unii Europejskiej (FSUE) został utworzony, aby reagować na poważne klęski żywiołowe i ułatwiać europejską solidarność z regionami dotkniętymi klęskami żywiołowymi w Europie. Fundusz powstał w odpowiedzi na poważne powodzie, które nawiedziły Europę Środkową latem 2002 roku. Od tego czasu wykorzystano go w przypadku 100 klęsk żywiołowych obejmujących szereg różnych zdarzeń, w tym powodzie, pożary lasów, trzęsienia ziemi, burze i susze. Fundusz uruchomiono również w przypadku 20 sytuacji nadzwyczajnych związanych ze zdrowiem publicznym. Do tej pory wsparcie na kwotę ponad 7 mld euro otrzymało 28 różnych krajów europejskich.
źródło: PE