Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

60% Polaków stawia stabilność finansową

23 września 2024
60% Polaków stawia stabilność finansową

Sześciu na dziesięciu Polaków w wieku 18–43 stawia stabilność finansową ponad założenie rodziny czy rozwój zawodowy. Jak wynika z badania Preply, nie różnimy się w tej kwestii od Niemców, Amerykanów czy Japończyków. Bardziej niż innym nacjom zależy nam jednak na awansie w pracy.

Stabilne finanse, czas z bliskimi i zdrowie – oto priorytety Polaków

Eksperci z platformy edukacyjnej Preply przebadali ponad pięć tysięcy osób z dziewięciu państw, aby dowiedzieć się, jak prezentują się nawyki, trendy i tendencje związane z aspiracjami, motywacjami zawodowymi oraz podejściem do nauki wśród różnych narodowości.

 

W badaniu wzięli udział przedstawiciele pokolenia Z (osoby w wieku 18–29) i milenialsów (30–43). Okazuje się, że niezależnie od wieku, płci czy kraju pochodzenia najczęściej powtarzający się cel życiowy pozostaje niezmienny. Aż 61% spośród wszystkich respondentów wskazało, że uzyskanie stabilności finansowej jest dla nich najważniejsze.

Zdrowie fizyczne istotniejsze niż założenie rodziny

Nie inaczej prezentują się wyniki uzyskane przez Polaków, gdyż stabilne finanse wskazało łącznie 60% z nich. Mniej o bezpieczeństwo swojego portfela troszczą się jedynie Niemcy (53%) i Turcy (44%).

AI sztuczna inteligencja

Na drugim miejscu wśród naszych życiowych priorytetów znalazł się rozwój zawodowy (wskazało go 37% ankietowanych z Polski), na trzecim – spędzanie większej ilości czasu z rodziną i przyjaciółmi (34%), a na czwartym – poprawienie zdrowia fizycznego (28%). Założenie rodziny wskazał tylko co piąty Polak. Nieco częstszą odpowiedzią było natomiast posiadanie partnera romantycznego.

Polacy dążą do awansu, Meksykanie zakładają firmy

Na tle innych narodowości wyróżnia nas podejście do rozwijania kariery. Mimo że na zachowaniu work-life balance zależy nam równie mocno co Amerykanom, Argentyńczykom czy Meksykanom, to nasze ambicje na polu zawodowym nieco się różnią.

Polacy – podobnie jak Koreańczycy i Turcy – jako jeden z głównych celów zawodowych wskazują zdobycie uznania w pracy. Mówi o nim 38% ankietowanych pochodzących z Polski. W tej kwestii Meksykanie są naszym całkowitym przeciwieństwem. Zawodowego uznania chce tam jedynie co piąty mieszkaniec, a awansu – co czwarty.

AI sztuczna inteligencja

Dla porównania: awans jako jeden z głównych celów w pracy wskazało 35% Polaków. To najwyższy wynik spośród wszystkich przebadanych przez platformę krajów. O założeniu własnego biznesu myśli z kolei 27% z nas. Tymczasem w Meksyku chce tego niemal co druga (44%) osoba.

Jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o korzystanie z AI

Ankietowani zostali również zapytani o to, czy na co dzień korzystają z pomocy sztucznej inteligencji. Okazuje się, że Polska jest w czołówce państw, które najszybciej zaadaptowały technologię AI (korzysta z niej 60% badanych) – zaraz po Turcji (61%) oraz obok Hiszpanii i Argentyny (po 60%). Co zaskakujące, Stany Zjednoczone i Japonia pozostają w tyle, jeśli chodzi o sięganie po pomoc sztucznej inteligencji.

 AI sztuczna inteligencja

Respondenci z całego świata najczęściej wspierają się ChatGPT w celu zbierania informacji i gromadzenia danych (34%), generowania tłumaczeń z języków obcych (34%), a także realizowania zadań w pracy (33%). Aż 22% „zetek” i milenialsów bierze udział w szkoleniach lub samodzielnie zgłębia tajniki AI, aby wykorzystać je potem zawodowo.

AI sztuczna inteligencja

Jest to tym samym druga najpopularniejsza umiejętność, w której doskonalą się młodzi pracownicy – zaraz po nauce języków obcych, którą w ankiecie Preply wskazało prawie 3 na 10 respondentów.

67% Polaków uczy się obecnie języka obcego

Jak podkreślają eksperci Preply, nauka języków obcych wciąż pozostaje numerem jeden, jeśli chodzi o umiejętności, które najczęściej rozwijamy w celach zawodowych. Aż 73% ankietowanych z całego świata twierdzi, że zna przynajmniej jeden język obcy. Nie wszystkie narody przykładają jednak tak dużą wagę do uczenia się języków i poznawania nowych kultur. Dla przykładu: zaledwie 42% Amerykanów i 46% Japończyków mówi w innym języku niż ojczysty.

 

Jak wynika z badania, obecnie aż 67% Polaków uczy się przynajmniej jednego języka obcego. To więcej niż średnia krajowa, która wynosi 53%. Wypadamy też lepiej niż Niemcy (41%) czy Amerykanie (43%), ale nieco słabiej niż Turcy (73%).

Preferowane metody nauki różnią się na całym świecie

Polacy wyróżniają się również w kwestii wybieranych metod nauki (języków i nie tylko). Jak się bowiem okazuje, najbardziej lubimy się uczyć przez praktykę. Jako ulubioną formę zgłębiania wiedzy wskazało ją niemal 40% dorosłych Polaków przed 43. rokiem życia. Drugim najpopularniejszym sposobem nauki jest oglądanie filmów online, trzecim – czytanie książek lub artykułów, a czwartym – prywatne lekcje z korepetytorem.

Kwestia ta diametralnie odróżnia nas od Koreańczyków, którzy stronią od uczenia się poprzez praktykę, ale znacznie chętniej niż inne narody wybierają w tym celu wsparcie sztucznej inteligencji. 

Ekscytujące jest obserwowanie, jak szerokie zastosowanie mają narzędzia takie jak ChatGPT, np. w celu generowania tłumaczeń językowych. Z naszego badania wysuwa się jednak inny ważny wniosek. Rola człowieka w procesie nauki nadal pozostaje niezastąpiona. Uczniowie na całym świecie pragną budowania więzi, poznawania nowych ludzi i nauczycieli, którzy inspirują oraz motywują. To jest właśnie rola, jaką pełnią korepetytorzy Preply – podsumowuje Kirill Bigai, współzałożyciel i dyrektor generalny Preply.

Metodologia

Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu 2024 roku. Udział w nim wzięło 5401 uczestników ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Hiszpanii, Polski, Meksyku, Argentyny, Japonii, Korei Południowej i Turcji (po około 600 odpowiedzi na każdy kraj). Uczestnicy zostali podzieleni według płci (2677 mężczyzn i 2695 kobiet) oraz wieku (2651 przedstawicieli pokolenia Z i 2750 – milenialsów).

Źródło: Preply

*** 

O Preply

Preply to internetowa platforma do nauki języków łącząca korepetytorów z setkami tysięcy uczniów w 180 krajach na całym świecie. Ponad 35 000 korepetytorów uczy ponad 50 języków, korzystając z algorytmu uczenia maszynowego, który rekomenduje najlepszych korepetytorów dla każdego ucznia. Powstała w Stanach Zjednoczonych w 2012 roku za sprawą trzech ukraińskich założycieli: Kirilla Bigaia, Serge'a Lukyanova i Dmytro Voloshyna, firma Preply rozrosła się z 3-osobowego zespołu do organizacji zatrudniającej prawie 500 pracowników reprezentujących 60 różnych narodowości. Z biurami w Barcelonie, Nowym Jorku i Kijowie, pracownicy Preply działają w 30 krajach w Europie, USA, Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalic...

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudni...

Ustawa o dzierżawie, Wspólna Polityka Rolna i Zielony Ład, instrumenty finansowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę