W dniach 5 – 7 września 2023 r. odbywa się egzamin notarialny. Przeprowadzi go 8 komisji egzaminacyjnych powołanych przez Ministra Sprawiedliwości: po jednej w Gdańsku, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu oraz po dwie w Poznaniu i Warszawie.
Wnioski o dopuszczenie do tegorocznego egzaminu notarialnego złożyły 463 osoby, w tym 15 osób niepełnosprawnych. Zadania - jednakowe dla wszystkich - przygotowane zostały przez zespół, w skład którego weszli przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości i Krajowej Rady Notarialnej.
Kto może przystąpić do egzaminu?
Dla przypomnienia, do egzaminu notarialnego mogą przystąpić osoby, które ukończyły aplikację notarialną, a także doktorzy nauk prawnych, osoby, które pracowały (przez okres co najmniej pięciu lat) na stanowisku referendarza sądowego lub asystenta sędziego. Mogą do niego przystąpić również osoby, legitymujące się zdanym egzaminem sędziowskim, prokuratorskim, adwokackim, komorniczym lub radcowskim. Wniosek oczywiście należy złożyć z wyprzedzeniem – najpóźniej w terminie 45 dni przed dniem rozpoczęcia egzaminu.
Praktyczny sprawdzian wiedzy
Podczas tegorocznego sprawdzianu 5 i 6 września kandydaci będą rozwiązywali zadania polegające na opracowaniu projektów aktów notarialnych. Ostatniego dnia egzaminów
- 7 września – zmierzą się z zagadnieniem polegającym na opracowaniu projektu odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnieniem jej dopuszczalności bądź na opracowaniu projektu czynności notarialnej innej niż akt notarialny.
W ubiegłym roku do egzaminu notarialnego przystąpiło w całym kraju 427 osób. Pozytywny wynik uzyskało 210 zdających.
źródło i fot.: Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości
oprac, e-red, ppr.pl