aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

455 mln euro pomocy z Funduszu Solidarności UE

5 października 2023
455 mln euro pomocy z Funduszu Solidarności UE
  • 33,9 mln euro dla Rumunii w związku ze szkodami spowodowanymi dotkliwą suszą w 2022 r.
  • Włochy otrzymają 20,9 mln euro na szkody spowodowane powodzią we wrześniu 2022 r. w regionie Marche
  • 400 mln euro dla Türkiye po dwóch poważnych trzęsieniach ziemi w lutym 2023 r.

W środę Parlament zatwierdził prawie 455 mln euro pomocy z Funduszu Solidarności UE w odpowiedzi na niedawne klęski żywiołowe w Rumunii, Włoszech i Türkiye.

Eurodeputowani wyrażają "najgłębszą solidarność ze wszystkimi ofiarami, ich rodzinami i wszystkimi osobami dotkniętymi klęskami żywiołowymi w Rumunii, Włoszech i Türkyie". Wskazują na "rosnącą liczbę poważnych i niszczycielskich klęsk żywiołowych w Europie" i podkreślają, że "z powodu zmian klimatycznych ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak te obserwowane w Rumunii i we Włoszech, powodujące sytuacje nadzwyczajne, będą się dalej nasilać i mnożyć". UE powinna zatem "zintensyfikować swoje wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu zarówno w Unii, jak i na całym świecie".

Komisja Europejska zaproponowała wykorzystanie Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (FSUE) do przyznania pomocy finansowej w wysokości 454 835 030 euro tym trzem krajom. Pomoc FSUE pokryje część kosztów działań nadzwyczajnych i naprawczych, takich jak naprawa uszkodzonej infrastruktury, zabezpieczenie infrastruktury prewencyjnej i ochrona dziedzictwa kulturowego, a także działania porządkowe. Zgodnie z zasadami funduszu działania w sytuacjach nadzwyczajnych i działania służące odbudowie mogą być finansowane z FSUE z mocą wsteczną od pierwszego dnia klęski żywiołowej.

Pakiet pomocowy został przyjęty 593 głosami za, przy 11 głosach przeciw i 22 wstrzymujących się.

Więcej informacji można znaleźć tutaj (wniosek Komisji) oraz w sprawozdaniu PE sporządzonym przez sprawozdawczynię Katalin Cseh (Renew, HU).

Rada zatwierdziła pomoc już 18 września.

Geneza

Fundusz Solidarności Unii Europejskiej (FSUE) został utworzony w celu reagowania na poważne klęski żywiołowe i wyrażania europejskiej solidarności z dotkniętymi klęskami regionami w Europie. Fundusz powstał w odpowiedzi na poważne powodzie w Europie Środkowej latem 2002 roku. Od tego czasu był używany do 107 klęsk żywiołowych obejmujących szereg różnych katastrof, w tym powodzie, pożary lasów, trzęsienia ziemi, burze i susze. Fundusz został również uruchomiony na 20 interwencji w odpowiedzi na sytuacje kryzysowe w dziedzinie zdrowia publicznego.

oprac, e-mk,ppr.pl na podst źródło:europa.eu


POWIĄZANE

Rada Europy formalnie przyjęła  pierwsze tego rodzaju rozporządzenie w sprawie o...

Trzy belgijskie organizacje rolnicze – Boerenbond, ABS i FWA – osiągnęły porozum...

Rada Europy przyjęła  zmianę rozporządzenia w sprawie Wspólnego Przedsięwzięcia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę