fot. Marek Kozak, ppr.pl
16 lutego 2025 roku w Rzeszowie odbyły się uroczystości upamiętniające 44. rocznicę podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Porozumienia te, zawarte w lutym 1981 roku, były kluczowym momentem w walce o prawa rolników indywidualnych i przyczyniły się do powstania NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” .
Obchody rozpoczęły się o godzinie 9:45 od złożenia wiązanek kwiatów pod tablicą na Katedrze Rzeszowskiej, upamiętniającą arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, oraz pod pomnikiem papieża Jana Pawła II. Następnie, o godzinie 11:00, w kościele farnym odprawiona została uroczysta Msza Święta Dziękczynna w intencji Ojczyzny i polskich rolników, której przewodniczył duszpasterz rolników diecezji rzeszowskiej, ks. Jerzy Uchman, wraz z proboszczem parafii farnej, ks. prałatem Janem Szczupakiem .
Po Mszy Świętej uczestnicy udali się pod pomnik Tadeusza Kościuszki oraz tablicę upamiętniającą podpisanie Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich na dawnym Domu Kolejarza, gdzie złożono kwiaty i wiązanki.
Ostatnim punktem programu była konferencja rocznicowa w Domu Kolejarza, zorganizowana przez Stowarzyszenie Ludowe „Ojcowizna” RP. Podczas konferencji przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Jerzy Borcz, odczytał list od marszałka Władysława Ortyla oraz wygłosił przemówienie, w którym podkreślił znaczenie Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich jako kamienia milowego w walce o wolność i suwerenność Polski .
W trakcie konferencji wielokrotnie zaznaczano, że postulaty rolników z 1981 roku pozostają aktualne. Głos w dyskusji zabierali między innymi najważniejsi działacze rolniczej Solidarności z Przewodniczącym NSZZ RI Solidarność Tomaszem Obszańskim na czele oraz byłym szefem związku Senatorem RP Jerzym Chruścikowskim.
Dyskutowano o potrzebie zapewnienia stabilności na rynku rolnym, godnych warunków życia na wsi oraz sprawiedliwych regulacji prawnych, które wciąż stanowią wyzwanie dla współczesnej polityki rolnej.
Prelegenci podkreślali niezwykle ważne momenty w historii Polski i podkreślali ważność zachowania podstawowych wartości jakimi są :
- rodzinne gospodarstwa rolne które są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego Polski,
- wychowanie kolejnych pokoleń w duch wartości chrześcijańskich, z poszanowaniem Kościoła i wiary
- „rolnicy żywią i bronią”, to duch głębokiego patriotyzmu który zawsze był i jest niezwykle silny na polskiej wsi
Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie były czwartym i ostatnim – po Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu-Zdroju – porozumieniem społecznym zawartym w latach 1980-1981. Choć nie przyznawały jeszcze rolnikom indywidualnym prawa do tworzenia związków zawodowych, stanowiły istotny krok w kierunku uznania ich praw i były zapowiedzią dalszych przemian demokratycznych w Polsce .
Uroczystości rocznicowe w Rzeszowie były okazją do refleksji nad historią oraz wyzwaniami stojącymi przed współczesnym rolnictwem. Podkreślono znaczenie jedności i determinacji w dążeniu do ochrony praw rolników oraz rozwoju polskiej wsi.
Organizatorzy i uczestnicy uroczystości 44 Rocznicy Porozumień Ustrzycko-Rzeszowskich przygotowali REZOLUCJĘ, która została skierowana do Andrzeja Dudy, Prezydenta RP, której treść prezentujemy poniżej:
Dodatkowo, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie udostępnił relację z obchodów 44. rocznicy podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich, która dostępna była na platformie YouTube
autor: Marek Kozak ppr.pl