Nocne zaburzenia oddychania to patologie wpływające na jakość naszego snu, a w konsekwencji na samopoczucie w ciągu dnia i zdrowie naszego organizmu. Jednym z najpowszechniejszych problemów jest chrapanie. Szacuje się, że dotyczy to prawie połowy dorosłej populacji, co w prostym przeliczeniu daje około 2 miliardy chrapiących osób. W Polsce może chrapać nawet 10 mln osób, z czego 4 mln może nawet o tym nie wiedzieć. Światowy Dzień Snu, obchodzony w tym roku 17 marca, jest okazją do zwrócenia uwagi na znaczenie jakościowego i zdrowego snu w życiu każdego człowieka.
Światowy Dzień Snu
Organizatorzy Światowego Dnia Snu publicznie pokazują wysiłki podejmowane w kierunku zapobiegania i leczenia zaburzeń snu. W tym roku myśl przewodnia brzmi: „Sleep Soundly, Nurture Life” („Śpij spokojnie, pielęgnuj życie”). To hasło ma szerokie znaczenie celowo, aby zwrócić uwagę, że jakość życia z zaburzeniami snu można poprawić, ale uznanie znaczenia snu dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia musi iść w pierwszej kolejności. Choć większość zaburzeń snu można leczyć lub im zapobiegać, mniej niż jedna trzecia osób cierpiących szuka profesjonalnej pomocy.
Chrapanie słychać w co trzecim polskim domu
Chrapanie jest jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń snu. Szacuje się, że w Polsce chrapie około 10 mln osób, z czego prawie połowa może tego nie zauważać. Prawie 70% osób chrapiących przyznaje, że nie czuje się po przebudzeniu wypoczęta – czyli co najmniej 4 mln Polaków co rano wstaje niewyspana, niedotleniona, ma kłopoty z koncentracją i szereg innych problemów - wynika z badania TNS na zlecenie Centrum Medycznego MML. Dane TNS pokazują, że problem chrapania dotyczy również naszych pociech (3%). U dzieci chrapanie może sygnalizować problem przerośniętego migdałka, co może skutkować bezdechem, bólem głowy, zmęczeniem, apatią, częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Warto zwrócić uwagę, że przewlekłe i wieloletnie chrapanie, które nie było leczone w dzieciństwie, może prowadzić do komplikacji zdrowotnych w dorosłym życiu.
„Chrapanie jest objawem utrudnionego przepływu powietrza przez nos i gardło. Podczas snu rozluźniają się mięśnie podniebienia miękkiego, a przy ułożeniu ciała na plecach język cofa się, usta otwierają i dochodzi do zwężenia kanału nosogardła i gardła. To sprawia, że powietrze przeciska się trudniej do płuc, powoduje wibracje i drgania wiotkiej części podniebienia i języczka, a to wywołuje efekt akustyczny, czyli chrapanie” - tłumaczy dr Michał Michalik, otolaryngolog z Centrum Medycznego MML.
Kiedy w trakcie snu pojawia się bezdech
Niedrożne drogi oddechowe powodują trudności z nabieraniem powietrza do płuc, co może prowadzić do stopniowo nasilającego się niedotlenienia, czyli bezdechu. Krótkotrwałe bezdechy są normalnym zjawiskiem i zdarzają się u większości osób, ale gdy pojawiają się częściej niż 10 razy na godzinę, mogą powodować zespół bezdechu śródsennego i być niebezpieczne dla zdrowia.
Kiedy w trakcie snu pojawia się bezdech, w organizmie człowieka znacząco spada poziom tlenu, co skutkuje nieuświadomionymi, licznymi wybudzeniami. Jest to sygnał alarmowy dla naszego organizmu. W sytuacji stresowej znajdują się wtedy wszystkie układy naszego organizmu - sercowo-naczyniowy, oddechowy czy endokrynny. Nie pozostaje to bez znaczenia dla zdrowia naszego organizmu - istnieje wysokie ryzyko groźnych powikłań: nadciśnienia, udaru, zawału serca.
Czy jesteś w grupie ryzyka?
Czynniki ryzyka mają znaczący wpływ na rozwój nocnych zaburzeń oddychania. Wśród nich znajdują się między innymi: płeć męska, wiek powyżej 35 roku życia oraz nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych takich jak: przerost małżowin nosowych, krzywa przegroda nosowa, przerost języka, języczka, migdałków podniebiennych czy zbyt wiotkie podniebienie miękkie. Istnieją również liczne czynniki ryzyka, na które pacjent ma wpływ tj. otyłość, palenie tytoniu i nadużywania alkoholu czy środków nasennych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.
Diagnostyka przede wszystkim
Aby leczenie zaburzeń oddychania podczas snu było skuteczne, powinno być leczeniem przyczyn schorzenia, a nie objawów. Chrapanie jako objaw zaburzeń oddychania w czasie snu jest wskazaniem do odbycia konsultacji laryngologicznej i przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. Warto zadbać o jakość naszego snu, a co za tym idzie - zdrowie.
Wiecej informacji na www.niechrapanie.pl
infowire.pl