256 projektów zawalczy o strażackie Oscary! Ogólnopolski Konkurs Floriany 2019

1 kwietnia 2019
256 projektów zawalczy o strażackie Oscary! Ogólnopolski Konkurs Floriany 2019

W połowie marca zakończył się pierwszy etap Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów FLORIANY 2019. 256 zgłoszonych projektów! Wszystkie mają równe szanse na wejście do finału, zwycięską statuetkę i atrakcyjne nagrody. Nadal trwa kategoria specjalna konkursu „Ratujemy i Uczymy Ratować", w której podsumowane zostaną protokoły z zajęć pierwszej pomocy przeprowadzonych w okresie 16 kwietnia 2018 r. – 15 kwietnia 2019 r. Najbardziej aktywne jednostki OSP w tej kategorii będą nagrodzone przez Fundację WOŚP podczas Gali Finałowej III edycji Konkursu FLORIANY.

 

Już wiemy, że do III edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów FLORIANY 2019 wpłynęło aż 256 projektów ze wszystkich województw, w tym 20 zgłoszeń najbardziej zaangażowanych społecznie pracodawców. Ta imponująca liczba zgłoszeń z całej Polski potwierdza duże zainteresowanie konkursem środowisk OSP i lokalnych społeczności, a także odzwierciedla niezwykłą aktywność strażaków ochotników w działaniach na rzecz doskonalenia bezpieczeństwa i podnoszenia standardów życia ich małych ojczyzn. Liderem w liczbie zarejestrowanych projektów jest województwo mazowieckie, skąd wpłynęły 34 zgłoszenia. W drugiej kolejności są województwa łódzkie, śląskie i wielkopolskie (po 26 projektów), następnie małopolskie (25 zgłoszeń) i pomorskie (22 projekty). Tym samym łączna suma projektów zgłoszonych do wszystkich trzech edycji Konkursu Floriany wzrosła do 887!

 

Ochotnicze straże pożarne w Polsce skupiają w swoich szeregach łącznie 700 tys. druhen i druhów. To ogromna armia lokalnych bohaterów, ludzi dobrze przeszkolonych i przygotowanych do akcji ratowniczych. Mimo swych rodzinnych i zawodowych obowiązków cały czas są na służbie. Często jako pierwsi są na miejscu zdarzenia, gotowi, aby ratować życie i dobytek mieszkańców. Chociaż głównie kojarzeni są z gaszeniem pożarów, to tak naprawdę ich pomoc jest nieoceniona np. podczas powodzi czy wypadków drogowych. Prezentują postawę godną podziwu i naśladowania. Należy jednak pamiętać, że ich działania są jednocześnie ryzykowne i wymagające ogromnego poświęcenia. Wiem, że potrzeby OSP są duże, że strażacy powinni mieć specjalistyczny sprzęt i godne warunki pracy. Dlatego od lat pomagamy strażakom, chociażby dofinansowujemy zakup samochodów pożarniczych, sprzętu ratowniczo-gaśniczego i odzieży. Do tej pory dla mazowieckich jednostek przekazaliśmy przeszło 78,5 mln zł. Dodatkowo w zeszłym roku ruszyliśmy z programem na remonty strażnic. Środki z naszego budżetu (5 mln zł) pozwoliły wykonać w regionie 214 tego typu inwestycji. Zależy nam bowiem, aby strażacy byli bezpieczni. Dla ochotników organizujemy też szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego i drogowego. Strażaków, którzy wykazują się szczególnym bohaterstwem, profesjonalizmem i umiejętnościami ratowniczymi, nagradzamy tytułem „Strażaka Miesiąca”. Następnie spośród wyróżnionych wybieramy „Strażaka Roku Województwa Mazowieckiego”. Z kolei za aktywną działalność zawodową, społeczną czy publiczną na rzecz rozwoju Mazowsza przyznajemy pamiątkowy medal „Pro Masovia”. – powiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, współorganizator trzech edycji Konkursu Floriany.

 

Wszystkie projekty zgłoszone do Florianów 2019 z równymi szansami na wejście do finału, wyróżnienie prestiżowymi statuetkami strażackich Oscarów i atrakcyjne nagrody, będą rozpatrywane przez Kapitułę konkursu w dniu 12 kwietnia br.

 

Kapituła pod przewodnictwem Waldemara Pawlaka – Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, w składzie: Jerzy Owsiak – Prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Czesław Lang - wicemistrz olimpijski i organizator Tour de Pologne, Wiesław Leśniakiewicz -generał brygadier w st. spocz., były komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, Andrzej Malinowski - Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, prof. Artur Krajewski - malarz, rysownik, artysta multimedialny, prof. Władysław Tabasz - historyk i socjolog, Grzegorz Molewski - twórca Telewizji Kino Polska i projektu Kino Za Rogiem oraz Dorota Pardecka - redaktor naczelna miesięcznika „Strażak”, pisma Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP wskaże nominacje czyli elitarne grono najciekawszych projektów zrealizowanych przez OSP samodzielnie lub we współpracy z lokalnymi partnerami w latach 2017 – 2018. Zwycięzców Florianów 2019 w poszczególnych kategoriach poznamy 18 maja br. na Gali Finałowej. Również podczas Gali Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wyłoni najbardziej aktywne OSP konkurujące w odrębnej, specjalnej kategorii „Ratujemy i Uczymy Ratować!”.

 

Kategoria specjalna „Ratujemy i Uczymy Ratować!”, realizowana z Fundacją Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, partnerem Konkursu Floriany od 2018 r., skierowana jest do OSP uczestniczących w programie edukacyjnym o tej samej nazwie prowadzonym przez Fundację WOŚP w partnerstwie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Jednostki OSP działające najaktywniej w ramach Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować", tak jak w II edycji konkursu, zostaną nagrodzone przez Jurka Owsiaka i Fundację WOŚP podczas Gali wręczenia Florianów. Zachęcamy Ochotnicze Straże Pożarne do zgłaszania się przez cały rok i aktywnego udziału w programie. Podczas tegorocznej edycji konkursu podsumowane zostaną protokoły z zajęć przeprowadzonych w okresie 16 kwietnia 2018 r. – 15 kwietnia 2019 r. Protokoły należy wpisać do obowiązującego elektronicznego protokołu z przeprowadzonych zajęć dostępnego na stronie Związku OSP RP: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSccaWF2bxm40PtGvT0d2IRY-V0iJ6QC5ObzM1klUGicvgE9Rw/viewform

 

Nowością tegorocznej edycji Konkursu Floriany jest włączenie do Gali Finałowej nagród dla najpopularniejszych strażaków ochotników, jednostek OSP oraz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wyłonionych w plebiscycie organizowanym przez Grupę Polska Press – Partnera Medialnego Florianów 2019. Tym samym tegoroczna Gala Finałowa stanie się wielkim świętem strażaków ochotników – codziennych bohaterów swoich małych ojczyzn i liderów lokalnych społeczności.

 

Organizatorzy konkursu składają serdeczne podziękowania współorganizatorowi, partnerom, patronom honorowym, partnerowi medialnemu i patronom medialnym za pomoc w przeprowadzeniu tak dużego przedsięwzięcia jakim jest Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów FLORIANY 2019 skierowany do 700 000 strażaków ochotników i ich lokalnych partnerów.

www.floriany.pl

 

Liczba projektów zgłoszonych do Florianów 2019 r. wg województw:

województwo dolnośląskie 10

województwo kujawsko-pomorskie 13

województwo lubelskie 14

województwo lubuskie 3

województwo łódzkie 26

województwo małopolskie 25

województwo mazowieckie 34

województwo opolskie 12

województwo podkarpackie 12

województwo podlaskie 6

województwo pomorskie 22

województwo śląskie 26

województwo świętokrzyskie 10

województwo warmińsko-mazurskie 10

województwo wielkopolskie 26

województwo zachodniopomorskie 7

 

Łącznie: 256 zgłoszonych projektów

www.floriany.pl

Informacje dodatkowe o Konkursie FLORIANY

Konkurs FLORIANY

Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów FLORIANY jest organizowany od 2016 r. przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz redakcję miesięcznika „Strażak”. Celem konkursu jest prezentowanie, promowanie i nagradzanie najlepszych projektów oraz inicjatyw społecznych realizowanych przez Ochotnicze Straże Pożarne samodzielnie i wraz z samorządami, instytucjami, organizacjami, lokalnymi pracodawcami i przedsiębiorcami. Ideą konkursu jest rozwój i integracja lokalnych środowisk, inspirowanie do współdziałania i organizowania się wokół wspólnych inicjatyw podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa i jakości życia lokalnych społeczności.

W trzech edycjach Konkursu FLORIANY (2017 – 2019) zgłoszono łącznie 887 projektów. W latach 2017 – 2018 w konkursie wzięło udział 11 000 uczestników, wyróżniono 109 nominacji i wyłoniono 38 zwycięzców, którym przyznano prestiżowe statuetki Florianów.

Kategorie Konkursu FLORIANY 2019

I Infrastruktura

II Bezpieczeństwo

III Ochrona środowiska i ekologia

IV Estetyka przestrzeni publicznej

V Edukacja

VI Sport,  rekreacja i turystyka

VII Kultura i tradycja

VIII Aktywizowanie seniorów, współpraca pokoleń i integracja społeczna

IX Innowacje oraz integracja cyfrowa

X Współpraca zagraniczna

XI Najbardziej zaangażowany społecznie pracodawca

XII Kategoria specjalna – „Ratujemy i Uczymy Ratować” - pod patronatem Fundacji WOŚP

 

Kapituła Konkursu FLORIANY 2019

Waldemar Pawlak - Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Czesław Lang - wicemistrz olimpijski i organizator Tour de Pologne, Jerzy Owsiak - prezes Fundacji WOŚP, Wiesław Leśniakiewicz - generał brygadier w st. spocz., były komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, Andrzej Malinowski - Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, prof. Artur Krajewski - malarz, rysownik, artysta multimedialny, prof. Władysław Tabasz - historyk i socjolog, Grzegorz Molewski - twórca Telewizji Kino Polska i projektu Kino Za Rogiem oraz Dorota Pardecka - redaktor naczelna miesięcznika „Strażak”, pisma Związku OSP RP.

www.floriany.pl


 

Biuro prasowe Konkursu Floriany 2019


POWIĄZANE

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowiła udzielanie nieoprocen...

Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ...

Trwa zima, a rolnicy sukcesywnie skarmiają przygotowaną jesienią kiszonkę. To do...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę