W miejscowości Siemichocze w gminie Nurzec-Stacja w powiecie siemiatyckim (Podlaskie) potwierdzono 23. ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń w Polsce - poinformował w piątek PAP wojewódzki lekarz weterynarii w Białymstoku Henryk Grabowski.
Dodał, że jest to tzw. wtórne ognisko, bo kilka dni temu w tej samej miejscowości wykryto 22. ognisko ASF u świń.
Wirusa ASF potwierdzono tym razem u dwóch padłych świń w gospodarstwie, pozostałych siedem hodowanych tam świń zostało ubitych i zutylizowanych. To 20. ognisko ASF wykryte w tym roku w Polsce.
Grabowski powiedział, że w gospodarstwach w Siemichoczach jest jeszcze ok. 60 sztuk trzody chlewnej. Dodał, że podjęto decyzję, że wszystkie będą ubite i zutylizowane.
Z wcześniejszych informacji z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii wynika, że gospodarstwa ze wsi Siemichocze znajdują się w obszarze zapowietrzonym wyznaczonym przez wojewodę podlaskiego w związku z wystąpieniem 17. ogniska ASF.
Wystąpienie ASF potwierdzają specjalistyczne badania, które wykonuje laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w piątek w komunikacie, że w życie weszła ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem ASF na terytorium RP.
"Rozpoczęliśmy już proces zdejmowania świń z rynku w obszarze zagrożonym. Są też prowadzone procedury w celu pozyskania dalszych środków finansowych na zapewnienie skupu, po cenach rynkowych, około stu tysięcy sztuk trzody chlewnej i przerobienie ich na konserwy" – podkreślał cytowany w komunikacie minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podczas kolejnego posiedzenia grupy zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem ASF, która działa w ministerstwie.
Cytowany minister Jurgiel "za niezbędne" uznał także przyspieszenie redukcji populacji dzika. "Chciałbym, aby zrobiły to koła łowieckie dobrowolnie, ale jeśli ta procedura nie ruszy, to na mocy nowej ustawy będą wydawane decyzje administracyjne" - zapowiada minister rolnictwa. Dodał także, że zapisy ustawy "będą bezwzględnie egzekwowane".
Ministerstwo przypomina również, że ustawa, która wprowadzi rozwiązania niezbędne do skutecznego zwalczania chorób zakaźnych i zapobiegania rozprzestrzeniania się ASF jest podpisana przez prezydenta RP i czeka na publikację. "Wprowadzone tą ustawą zmiany pozwolą Inspekcji Weterynaryjnej na podejmowanie skuteczniejszych działań w celu zwalczania afrykańskiego pomoru świń" - podkreślono w komunikacie.
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Polsce w lutym 2014 r. Dotychczas ogniska ASF wykryto w Polsce w województwach podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Dotychczas odnotowano też 112 przypadków ASF u dzików (czasem jeden przypadek odnosi się do kilku dzików - PAP). Choroba jest niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze.
(PAP)