Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

1,7 mln turystów zwiedziło kopalnię soli w Wieliczce w 2017 r.

10 stycznia 2018
1,7 mln turystów zwiedziło kopalnię soli w Wieliczce w 2017 r.

Ponad 1 mln 700 tys. turystów z 200 krajów zwiedziło kopalnię soli w Wieliczce w 2017 r. - jest to historyczny rekord frekwencji. W 2016 r. do kopalni zjechało ponad 1,5 mln osób – poinformowała we wtorek PAP Monika Szczepa z kopalni.

W 2017 r. w kopalni zorganizowano ponad 350 imprez i wydarzeń; do dyspozycji kuracjuszy oddano po renowacji uzdrowiskową komorę Wessel; w różnych rejonach podziemi zabezpieczano ponad 20 wyrobisk i kilkanaście chodników - poinformowała kopalnia w podsumowaniu minionego roku.

Prawie połowę gości, którzy przyjechali do wielickiej kopalni (49 proc.), stanowili przybysze z zagranicy. Najwięcej było turystów z Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Francji i USA. Wśród przybyszów z ponad 200 krajów znajdowali się też obywatele Surinamu, Bahrajnu, Brunei, Lesotho.

Jak podkreślają gospodarze kopalni, ogromne zainteresowanie podziemną Wieliczką przekłada się na upowszechnianie wiedzy o solnym górnictwie i górniczych tradycjach. Sprzyja także wieloaspektowemu udostępnianiu solnego zabytku. W 2017 w podziemiach odbyło się ponad 350 wydarzeń związanych z górniczą tradycją lub o charakterze kulturalnym, naukowym, edukacyjnym, społecznym czy sportowym.

W minionym roku po dwóch latach prac renowacyjnych do użytku w podziemnym uzdrowisku oddano komorę Wessel. Na trasach: turystycznej i górniczej renowacji poddano kilka wyrobisk, m.in zrekonstruowano mur w kaplicy św. Antoniego, zmodernizowano ekspozycję wraz z systemem oświetlenia w komorze Sielec; prowadzono też prace w komorach Korytno, Gospoda i Janik.

Górnicy zabezpieczali także komory Baum, Saurau, Margielnik, Gaisruck, Geramb i in., pracowali też przy renowacji chodników: Świętosławskie, Bąkle, Neustadter, Król Saski i Kaniów. Cały czas prowadzone były prace zabezpieczające, polegające na wypełnianiu pustek.

Na 2017 rok przypadała 25. rocznica groźnego wycieku na poprzeczni Mina, który 10 lat temu skutecznie zamknięto. Z okazji tej podwójnej rocznicy jesienią w wielickich podziemiach zorganizowano międzynarodowe sympozjum, którego tematem przewodnim było zagrożenie wodne występujące w kopalniach soli na całym świecie.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. Zorganizowany ruch turystyczny trwa tam od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W czerwcu 2013 na listę UNESCO została także wpisana kopalnia soli w Bochni razem z Zamkiem Żupnym w Wieliczce.

W ten sposób na liście jako "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni" znalazły się wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce. Obiekty te razem z warzelniami i składami soli tworzyły powstałe pod koniec XIII wieku przedsiębiorstwo królewskie Żupy Krakowskie. Przedsiębiorstwo działało w tej formie przez blisko 500 lat, aż do pierwszego rozbioru Polski w r. 1772. Żupa krakowska była największym w dawnej Rzeczypospolitej zakładem przemysłowym i jednym z największych w Europie.

 

Anna Pasek (PAP)


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę