Obchody 151. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, które odbyły się w Wierzchosławicach rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia – sprawowanej w intencji Ojczyzny i polskich rolników. Uroczystej Eucharystii przewodził Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników JE Ks. Biskup Leszek Leszkiewicz.
Następnie poczty sztandarowe, a także wszyscy uczestnicy uroczystości udali się na miejscowy cmentarz, aby złożyć hołd w miejscu wiecznego spoczynku Wincentego Witosa. Minister Piotr Ćwik złożył wieniec od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Dalsza część jubileuszowych obchodów miała miejsce w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach, gdzie odbyła się okolicznościowa konferencja.
Minister Ćwik odczytał okolicznościowy list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości:
Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na uroczystościach z okazji 151. rocznicy urodzin Wincentego Witosa. W tym roku przypada także jubileusz 80–lecia jego śmierci. Dziękuję Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu Rolników Indywidualnych „Solidarność” za obchody ku czci tego wybitnego męża stanu – jednego z ojców polskiej niepodległości, przywódcy ruchu ludowego, trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej, a zarazem długoletniego wójta tutejszej gminy Wierzchosławice – organizowane corocznie w jego rodzinnej miejscowości. Dziękuję Państwu za świadectwo przywiązania do dziedzictwa Witosa, którego idee polityczne są warte przypominania i odnoszenia do naszej współczesności – napisał Pan Prezydent Andrzej Duda.
Organizatorem odbywających się corocznie uroczystości upamiętniających postać Wincentego Witosa z okazji jubileuszu jego urodzin jest Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
A poniżej pełna treść listu Andrzeja Dudy Prezydenta RP do uczestników i organizatorów 151 rocznicy urodzin Wincentego Witosa.
Organizatorzy i Uczestnicy obchodów
151. rocznicy urodzin Wincentego Witosa
w Wierzchosławicach
Szanowni Państwo!
Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na uroczystościach z okazji 151. rocznicy urodzin Wincentego Witosa. W tym roku przypada także jubileusz 80–lecia jego śmierci. Dziękuję Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu Rolników Indywidualnych „Solidarność” za obchody ku czci tego wybitnego męża stanu – jednego z ojców polskiej niepodległości, przywódcy ruchu ludowego, trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej, a zarazem długoletniego wójta tutejszej gminy Wierzchosławice – organizowane corocznie w jego rodzinnej miejscowości. Dziękuję Państwu za świadectwo przywiązania do dziedzictwa Witosa, którego idee polityczne są warte przypominania i odnoszenia do naszej współczesności. Również na wiele obecnych wyzwań znajdujemy bowiem odpowiedź w pismach i wypowiedziach publicznych bohatera dzisiejszych uroczystości.
Wincenty Witos swoją działalnością w kraju i na arenie międzynarodowej walnie przyczynił się do powrotu Rzeczypospolitej na mapę polityczną Europy. Przełomowe wydarzenia 1918 roku
dla niego oznaczały jednak dopiero początek procesu odbudowywania polskiej suwerenności. W wielu wypowiedziach formułował perspektywiczny program dla odrodzonego państwa, wskazując warunki utrzymania i możliwie najlepszego wykorzystania daru wolności przez przyszłe pokolenia. Podkreślał, że w dziele odbudowy Niepodległej kluczową rolę winno odegrać zaangażowanie społeczności wiejskich. Jednocześnie wzywał, by nowoczesna Rzeczpospolita dostrzegła potrzeby i oczekiwania tych, którzy „żywią i bronią”. Esencją jego myśli były słowa: „Państwo to naród! Państwo to Wy!”, wyrażające wolę oparcia wolnej Ojczyzny na obywatelskiej wspólnocie mieszkańców wsi, którzy stanowią siłę i niezawodną ostoję polskości. Ideały Witosa zachowują do dziś aktualność i wyznaczają kierunek wielu głównych zadań ruchów i środowisk wiejskich kontynuujących jego misję.
Dziękuję ideowym spadkobiercom Wincentego Witosa za wierność jego spuściźnie i za inicjatywy urzeczywistniające współcześnie te same wartości i cele. Dziękuję za Państwa udział w budowaniu wolnego, nowoczesnego i demokratycznego państwa polskiego, w którym ludzie wsi znajdują ochronę, sprawiedliwość, zrozumienie i należne docenienie. Życzę wszystkim Państwu obfitych plonów – zarówno tych, które wydaje ziemia, jak i tych, które są efektem aktywnej służby dla dobra wspólnego.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda
_________________________________
oprac, e-mk, ppr.pl z wyk źródło: KPRP