OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

1000-lecie Koronacji Bolesława Chrobrego na Króla Polski

25 kwietnia 2025
1000-lecie Koronacji Bolesława Chrobrego na Króla Polski

25 kwietnia 2025 roku, to Gniezno stanie w centrum najważniejszych wydarzeń w Polsce. Pierwsza stolica Polski będzie centrum ogólnopolskich obchodów upamiętniających 1000 rocznicę koronacji pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego. Uroczystości zostały przeniesione z soboty na piątek z uwagi na ogłoszoną przez Prezydenta RP żałobę narodową. W wydarzeniach wezmą udział najważniejsi przedstawiciele państwa, z Prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele, premierem, a także marszałkami obu izb parlamentu.

Prezydent Andrzej Duda objął Patronatem Narodowym uroczystości z okazji Milenium Koronacji Pierwszych Królów Polskich

Na tę okoliczność głowa państwa polskiego wystosowała stosowne specjalne przesłanie, którego treść prezentujemy poniżej:

Organizatorzy i Uczestnicy uroczystości z okazji
Milenium Koronacji Pierwszych Królów Polski

Drodzy Rodacy, Szanowni Państwo!

Serdecznie dziękuję za włączenie się w ogólnonarodowe obchody Milenium Koronacji Pierwszych Królów Polski. Wyrażam uznanie instytucjom państwowym i samorządowym, organizacjom społecznym, wspólnotom religijnym, środowiskom zawodowym i obywatelskim – wszystkim, którzy z potrzeby serc miłujących Ojczyznę przyczyniają się do uświetnienia tego ważnego jubileuszu. Dziękuję za pamięć o Polsce, za dumę z wielkiej historii naszego narodu, za troskę o dobrą sławę, prestiż i pomyślną przyszłość Rzeczypospolitej. Każda inicjatywa służąca uczczeniu tej wyjątkowej rocznicy – czy to na poziomie lokalnym, regionalnym, czy krajowym – jest ważnym i cennym świadectwem szacunku, z jakim my, Polacy, odnosimy się do naszej ponadtysiącletniej tradycji, kultury i tożsamości, do naszego niepodległego państwa i do wartości, na których jest ono ufundowane, a przez to – również do siebie samych.

W roku 1025 na głowie Bolesława Chrobrego, a wkrótce także jego następcy, Mieszka II, spoczęła królewska korona. Świętymi olejami namaszczono ich na równych godnością innym suwerennym monarchom państw chrześcijańskich. Według ówczesnych praw i zwyczajów stali się najwyższymi, niezależnymi władcami, prawodawcami i sędziami w swoim dominium, odpowiedzialnymi przed Bogiem i historią za pokój i dobrobyt poddanych oraz za rozwój i dobry los zamieszkiwanych przez nich ziem. Dopełniając dzieła, które w 966 roku rozpoczął swoim chrztem książę Mieszko I, jego syn i wnuk wprowadzili Polskę na szczyt europejskiej wspólnoty narodów tworzących christianitas, czyli cywilizację opartą na Dekalogu. Weszli do grona władców, którzy odpowiadali nie tylko za powodzenie osobiste i własnego rodu, lecz byli także zobowiązani do opieki nad powierzonym sobie ludem. Lud ten zaś w porządku religijnym tworzyli ich bliźni, cieszący się określonymi, niezbywalnymi prawami.

O tym wszystkim pamięta każdy polski patriota, który współcześnie zabiega o sprawy Ojczyzny. Przez pryzmat dziesięciu wieków naszej historii – z okresami potęgi i wielkich osiągnięć, a także ciężkich prób i wyzwań – spoglądamy dzisiaj na wszelkie relacje międzynarodowe, których podmiotem jest Rzeczpospolita. Nie jesteśmy bowiem właścicielami tego wspaniałego dziedzictwa, lecz jedynie jego depozytariuszami. Przypadł nam w udziale zaszczyt przechowania, pielęgnowania i przekazania go potomnym w jak najlepszej kondycji. Dlatego ufam, że obchody Milenium Koronacji Pierwszych Królów Polski, nad którymi jako Prezydent RP sprawuję Patronat Narodowy, będą dla wszystkich rodaków sposobnością, by z nowym zapałem włączyć się w sztafetę pokoleń kontynuującą wielkie dzieło naszych przodków i poprzedników z epoki pierwszych Piastów. Niech udział w uroczystościach patriotycznych, jubileuszowych wydarzeniach artystycznych i naukowych oraz innych manifestacjach obywatelskiego zaangażowania będzie wyrazem naszej dumy i przywiązania do wolności, niezależności i suwerennej państwowości.
Niech żyje niepodległa Polska!

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

Głównym punktem piątkowych uroczystości będzie wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, które rozpocznie się o godzinie 12:00 w hali widowiskowo-sportowej im. Mieczysława Łopatki. Parlamentarzyści przyjmą specjalne uchwały upamiętniające 1000-lecie koronacji. Wystąpienia wygłoszą najwyżsi przedstawiciele władz państwowych. Zgromadzenie ma wymiar symboliczny – odbywa się w miejscu, gdzie rozpoczęła się historia polskiej państwowości.

23 kwietnia br. Senat podjął przez aklamację uchwałę w sprawie upamiętnienia 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski. Uchwała przypomina, że tysiąc lat temu Bolesław I Chrobry został koronowany na pierwszego króla Polski, co zwieńczyło proces powstawania państwa polskiego, zapoczątkowany przez księcia Mieszka I. "Polska urosła do rangi królestwa i stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje. W ciągu zaledwie 2 pokoleń stała się liczącym w Europie graczem politycznym: silnym i niezależnym" – podkreślają senatorowie i posłowie. Przypominają też, że w 1025 r. koronowano również Mieszka II, syna Bolesława I Chrobrego. W ich ocenie kolejna koronacja potwierdziła trwałość i niepodległość państwa polskiego. "Oba wydarzenia miały fundamentalne znaczenie dla przetrwania naszej Ojczyzny, która mierzyła się w kolejnych latach zarówno z konfliktami wewnętrznymi, jak i wrogością niektórych sąsiadów. Choć przez wieki los wielokrotnie doświadczał nasz kraj, idea jedności terytorium i wspólnoty jego mieszkańców jako królestwa, Korony czy Rzeczpospolitej dawała nam siłę do przezwyciężania trudności" – stwierdzają.

Uchwałą w sprawie upamiętnienia 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski Sejm i Senat upamiętniają wydarzenia, które miały miejsce w Gnieźnie tysiąc lat temu. Wyrażają też przekonanie, że odwaga i mądrość naszych przodków, dzięki którym 10 wieków temu Polska stała się trwałym bytem na mapie Europy, są niewyczerpanym źródłem poczucia wspólnoty narodowej i inspiracją do dalszych starań o siłę i pomyślność naszej Ojczyzny.

Uchwałę o tej samej treści podjął Sejm na swoim 33. posiedzeniu, 23 kwietnia br. Uchwała w sprawie upamiętnienia 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski zostanie odczytana podczas Uroczystego Zgromadzenia Posłów i Senatorów z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, które odbędzie się 25 kwietnia 2025 r.

Jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia, o godzinie 10:06 na peronie pierwszym dworca kolejowego w Gnieźnie zaprezentowany zostanie pociąg specjalny – tzw. Pociąg Koronacyjny. To niemal 100-metrowy skład Kolei Wielkopolskich, przygotowany we współpracy z miastem Gniezno, który promuje historię pierwszych pięciu koronacji królewskich odbywających się w Pierwszej Stolicy Polski.

Pomimo żałoby narodowej ogłoszonej przez Prezydenta RP liturgiczne obchody pozostają bez zmian. W sobotę wieczorem o 19:30 odbędą się I Nieszpory o św. Wojciechu, po których wyruszy procesja do kościoła św. Michała Archanioła. W niedzielę o godzinie 10:00 w katedrze gnieźnieńskiej zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Tego dnia odbędą się także II Nieszpory o św. Wojciechu oraz pielgrzymka młodzieży do grobu świętego. W tym roku modlitwa będzie miała również wymiar żałobny – wierni uczczą pamięć zmarłego papieża Franciszka.

 


oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: KPRP


POWIĄZANE

Cédric Benoist: Jako rolnik uprawiający rośliny uprawne w środkowej Francji, był...

97 proc. Polaków próbowało piw bezalkoholowych, a 62 proc. regularnie sięga po „...

Rolnicy protestują pod Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. Chcemy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę