Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) rozpocznie działalność 1 września tego roku. Przejmie on część pracy Agencji Rynku Rolnego (ARR) oraz wszystkie zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) - podały agencje rolne.
Wprowadzenie zmian ma na celu zmniejszenie liczby instytucji, ograniczenie kosztów ich działania oraz poprawę jakości obsługi beneficjentów i kontrahentów.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie miał wyodrębnione jednostki organizacyjne: centralę w Warszawie (przy ul. Karolkowej, w obecnej siedzibie ARR) oraz oddziały terenowe w każdym województwie. W województwie zachodnio-pomorskim będą dwa oddziały terenowe w Szczecinie i Koszalinie.
Z ANR do KOWR zostanie przeniesione gospodarowanie nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Nowa instytucja będzie gospodarować państwową ziemią na dotychczasowych zasadach m.in. w drodze wydzierżawienia albo sprzedaży nieruchomości rolnych na powiększenie lub utworzenie gospodarstw rodzinnych, oddania mienia na czas oznaczony do odpłatnego korzystania osobom prawnym lub fizycznym, oddania na czas oznaczony administratorowi całości lub części mienia w celu gospodarowania, zamiany nieruchomości.
W jej kompetencji będzie wydawanie decyzji administracyjnych ws. prywatnego obrotu gruntami rolnymi, udzielanie bezzwrotnej pomocy finansowej na utrzymanie infrastruktury na terenach wiejskich, współpraca z samorządami w zakresie nieodpłatnego przekazywania gruntów.
KOWR będzie również sprawował nadzór właścicielski nad działalnością 41 spółek hodowli roślin i zwierząt o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. W spółkach tych prowadzona jest hodowla twórcza i zachowawcza oraz gromadzony jest najcenniejszy materiał genetyczny roślin i zwierząt decydujący o postępie biologicznym. Dzięki temu polscy rolnicy mają dostęp do wysokiej jakości materiału nasiennego roślin i zarodowego zwierząt.
Dodatkowo, do zadań KOWR należeć będzie: kontrola pisemnych umów, dopłaty do prywatnego przechowywania oraz interwencyjnych zakupów i sprzedaży produktów rolnych na poszczególnych rynkach, w tym masła, odtłuszczonego mleka w proszku, zbóż i mięsa, handel zagraniczny, energia odnawialna w rolnictwie, wspieranie działań promocyjnych i informacyjnych na rynkach wybranych produktów rolnych i żywnościowych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, administrowanie potencjałem produkcyjnym winorośli i wina, monitoring rynku cukru, Fundusze Promocji, systemy jakości, wsparcie działań informacyjnych i promocyjnych realizowanych przez grupy producentów na rynku wewnętrznym, realizacja programu dla szkół, wsparcie dla pszczelarzy, które dotąd realizowała ARR.
Dotychczasowe zadania płatnicze ARR będą realizowane przez ARiMR. Stanie się ona jedyną agencją płatniczą dla Wspólnej Polityki Rolnej UE w Polsce. W oddziałach regionalnych ARiMR obsługiwane będzie m.in. nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów mleka, a także dla rolników z innych sektorów hodowlanych (pakiet Hogana), wsparcie dla producentów owoców i warzyw związane z embargiem, tymczasowa nadzwyczajna pomoc dla rolników w sektorach hodowlanych.
Dodatkowo ARiMR będzie wykonywać zadania związane z uznaniem grup i organizacji producentów oraz ich zrzeszeń w sektorze owoców i warzyw, w sektorze mleka, i w innych sektorach oraz grup i producentów rolnych i ich związków. Oddziały regionalne ARiMR będą także obsługiwały wsparcie dla uznanych organizacji producentów owoców i warzyw.
Centrala ARiMR będzie zajmowała się administrowaniem rozdysponowania owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży.
(PAP)