aaa_TSW_2023
CTR_2023

1 października ruszyła 11 edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa

3 października 2023
1 października ruszyła 11 edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa

Ruszyła Kampania Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM), której głównym celem jest podnoszenie świadomości z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz promowanie bezpiecznych nawyków korzystania z internetu. Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa to kampania organizowana przez ENISA (European Union Agency for Cybersecurity) z inicjatywy Komisji Europejskiej, która trwa przez cały październik. W Polsce koordynatorem kampanii, od początku jej funkcjonowania, jest Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy (NASK).

Ideą kampanii ECSM jest zachęcanie firm, instytucji oraz innych podmiotów do zgłaszania inicjatyw z obszaru cyberbezpieczeństwa, które mają na celu popularyzację wiedzy, zwiększanie świadomości i wymianę dobrych praktyk w obszarze cyberbezpieczeństwa wśród użytkowników Internetu. Kampania ma charakter niekomercyjny, a udział w przedsięwzięciach jest całkowicie bezpłatny. Przykłady takich inicjatyw obejmują m.in. organizowanie webinarów, konferencji, akcji zwiększających kompetencje z zakresu bezpieczeństwa w sieci wśród klientów i pracowników, a także dedykowane zajęcia prowadzone w szkołach.

W tym roku kampania skupia się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z inżynierią społeczną (socjotechniką) i atakami ukierunkowanymi na wszystkich użytkowników internetu. Organizatorzy przygotowali szereg różnorodnych materiałów, w których omówione są zagadnienia takie jak phishing, smishig i vishing, a przede wszystkim zawarte są wskazówki, w jaki sposób chronić się przez atakami cyberoszustów.

"Jednym z najsłabszych ogniw cyberbezpieczeństwa jest człowiek. Wyjaśnienie, jak inżynieria społeczna działa w praktyce, zwiększa świadomość potencjalnych pułapek" – powiedział dyrektor wykonawczy ENISA, Juhan Lepassaar.

Edukacja i stałe podnoszenie świadomości z zakresu cyberbezpieczeństwa to jedne z najważniejszych działań, jakie każdy z nas może podjąć, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo online,  a także uchronić się przed utratą danych, tożsamości lub środków finansowych.

Zapraszamy do wzięcia udziału w tegorocznej edycji kampanii Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa i zgłaszania swoich inicjatyw poprzez  formularz na stronie oraz śledzenie aktualności na profilach ECSM w  mediach społecznościowych:

Wszystkie materiały związane z tegoroczną edycją kampanii ECSM a także zgłoszone inicjatywy będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej https://bezpiecznymiesiac.pl/.

oprac, e-mk ppr.pl na podst. źródło: ministerstwo cyfryzacji


POWIĄZANE

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...

Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom, hodowcom roślin i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę