biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Von der Leyen musi odejść – głos rolników Europy i sal plenarnych Brukseli

30 czerwca 2025
Von der Leyen musi odejść – głos rolników Europy i sal plenarnych Brukseli

Poprzednia jak i obecna kadencja Przewodniczącej Komisji Europejskiej to bardzo wiele kontrowersji, błednych decyzji politycznych, niejasności finansowych i osłabiania całej gospodarki Unii Europejskiej poprzez nakładanie bardzo wielu nierealnych przepisów z Zielonym Ładem na czele, kóre osłabiają konkurencyjność całej wspólnoty europejskiej. W ostatnich latach i miesiącach europejskie drogi, place i granice zapełniły się traktorami, transparentami i gniewem europejskie wsi. Rolnicy z całej Unii Europejskiej, od Francji po Polskę, wyszli na ulice, by wyrazić swój sprzeciw wobec polityki klimatycznej Brukseli. W centrum ich zarzutów znalazła się przewodnicząca Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen.

Zielony Ład kontra rzeczywistość rolnicza

Rolnicy od dawna ostrzegali, że Zielony Ład, choć szczytny w założeniach, w praktyce uderza w podstawy ich egzystencji. Propozycje ograniczenia stosowania środków ochrony roślin (rozporządzenie SUR), restrykcje dotyczące emisji gazów cieplarnianych czy wymogi środowiskowe miały doprowadzić do zmniejszenia produkcji, wzrostu kosztów i uzależnienia Europy od importu żywności o niższych standardach.

Pod presją protestów, von der Leyen ogłosiła wycofanie się z projektu SUR, przyznając, że propozycja „stała się symbolem polaryzacji”. Dla wielu rolników to jednak za mało i za późno.

Wniosek o wotum nieufności – bunt dojrzewa w Parlamencie Europejskim

Na fali społecznego niezadowolenia, w Parlamencie Europejskim dojrzewa polityczna reakcja. Wniosek o wotum nieufności wobec Komisji Europejskiej, złożony przez rumuńskiego europosła Gheorghe Pipereę, zyskał już 74 podpisy – w tym wszystkich europosłów PiS. Choć formalnie nie jest to inicjatywa całej grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), wielu jej członków – w tym Patryk Jaki – poparło dokument.

Głosy europosłów: „Musimy zmienić kierowcę”

Wnioskodawca, Gheorghe Piperea z rumuńskiej partii AUR, nie owijał w bawełnę: > „Przewodnicząca Komisji Europejskiej nie nadaje się do prowadzenia Unii Europejskiej. Dążymy z prędkością 200 kilometrów na godzinę, jak pojazd wjeżdżający prosto w ścianę. Musimy zmienić kierowcę”.

Z kolei europoseł PiS, Ryszard Czarnecki, podkreślił polityczny wymiar inicjatywy: > „To dowód jednoczenia się prawicy, mimo politycznych różnic, przeciw wspólnemu oponentowi – niemieckiej przewodniczącej KE”.

Współprzewodniczący EKR, Nicola Procaccini z Włoch, w wewnętrznej korespondencji zadał pytanie: > „Czy nie sądzicie, że taka decyzja powinna zostać najpierw podjęta przez grupę?” – co pokazuje napięcia wewnątrz frakcji.

Symboliczny gest czy realna zmiana?

Szanse na przegłosowanie wniosku są niewielkie – potrzeba aż 361 głosów i dwóch trzecich obecnych europosłów. Ale sam fakt jego złożenia ma znaczenie symboliczne. To sygnał, że gniew społeczny – zwłaszcza rolników – zaczyna rezonować w instytucjach unijnych.

Dla wielu protestujących odejście von der Leyen byłoby symbolicznym oczyszczeniem atmosfery i początkiem nowego dialogu. Inni obawiają się, że zmiana personalna nie wystarczy, jeśli nie zmieni się podejście Brukseli do rolnictwa – bardziej partnerskie, mniej ideologiczne.

autor: Marek Kozak, ppr.pl


POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę