URSUS odnotował najwyższą dynamikę rejestracji nowych ciągników na polskim rynku w 2015 r. Zgodnie z informacjami uzyskanymi z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w tym czasie zarejestrowano niemal o połowę więcej ciągników Ursus w porównaniu z poprzednim rokiem. Cały rynek spadł natomiast dwucyfrowo.
Z danych CEPiK za 2015 wynika, że liczba nowych rejestracji ciągników Ursus wzrosła w 2015 roku o 47%. To najszybsze tempo wzrostu spośród wszystkich obecnych na polskim rynku marek, biorąc pod uwagę pojazdy wszystkich mocy. Spośród 15 wymienionych w zestawieniu z nazwy brandów tylko cztery mogą się pochwalić poprawą wyniku. Na całym rynku odnotowano spadek liczby rejestracji o 13%.
– Dane te pokazują sukces naszej strategii, która w tym roku przyniosła wprowadzenie do oferty odnowionych legendarnych ciągników serii C. To kolejny krok w stronę odbudowy i umocnienia najstarszej polskiej marki – podkreśla Karol Zarajczyk, Prezes Zarządu URSUS S.A.
Także w kategorii ciągników o mocach 74-110 KM spółka odnotowała ponad 40% wzrost rejestracji, co jest drugim najlepszym wynikiem w tym segmencie. Cała kategoria skurczyła się o 4%.
W ciągu trzech kwartałów 2015 roku jedyny polski producent ciągników, których marka ma 120-letnią tradycję, odnotował 62% wzrost przychodów ze sprzedaży do poziomu 214,1 mln zł oraz zysk netto na poziomie 3,3 mln zł, co oznacza wzrost o 7% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Dla URSUSA 2015 rok był okresem wzmożonych inwestycji, zarówno w opracowanie nowych modeli, rozwój sprzedaży eksportowej, jak i projekt nowej transmisji Vigus oraz ekologicznych autobusów Ekovolt.
Spółka posiada obecnie trzy zakłady produkcyjne: w Dobrym Mieście, w Opalenicy i w Lublinie, gdzie zatrudnia łącznie ponad 800 osób. URSUS produkuje rocznie ok. 1,2 tysiąca ciągników i kilka tysięcy maszyn rolniczych sprzedawanych w Polsce i na świecie. Grupa należy do kluczowych inwestorów regionu lubelskiego, gdzie rozwija swoje zaplecze produkcyjne i laboratorium badawczo-rozwojowe.
URSUS S.A. to największy polski producent ciągników i maszyn rolniczych z marką o ponad 120-letniej tradycji mechanizacji polskiego rolnictwa. Spółka oferuje szeroką gamę pojazdów, maszyn i urządzeń wytwarzanych dla potrzeb rolnictwa w kraju i na świecie. Produkty URSUS odpowiadają oczekiwaniom i potrzebom wszystkich pokoleń rolników, łącząc tradycję polskiej motoryzacji z nowoczesnością i światową jakością. URSUS to najstarsza marka narodowa o światowej renomie i potencjale dalszego rozwoju.
Spółka posiada obecnie trzy zakłady produkcyjne: w Dobrym Mieście, w Opalenicy i w Lublinie, gdzie zatrudnia łącznie ponad 800 osób. URSUS produkuje rocznie ok. 1,2 tysiąca ciągników i kilka tysięcy maszyn rolniczych sprzedawanych w Polsce i na świecie.
Grupa należy do kluczowych inwestorów regionu lubelskiego, gdzie rozwija swoje zaplecze produkcyjne i laboratorium badawczo-rozwojowe. URSUS R&D współpracuje z inżynierami z Politechniki Lubelskiej oraz z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie przy opracowywaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych. Zarząd chce wykorzystać ponad 120-letnią tradycję marki oraz potencjał polskich inżynierów i konstruktorów do stworzenia w Lublinie nowoczesnego centrum badawczo-produkcyjnego. Produkty URSUS docierają do tysięcy klientów w kraju i na świecie, w tym do Czech, Belgii, Holandii czy Pakistanu. Z 1,5 mln ciągników wykorzystywanych obecnie w Polsce, prawie połowa, tj. ok. 700 tys. to ciągniki marki URSUS.
W ostatnich latach URSUS należy również do czołówki polskich eksporterów do Afryki. W 2013 r. - w ramach umowy pomiędzy rządem polskim a etiopskim - Grupa zawarła umowę ze spółką METEC (Etiopia) na dostawę ciągników, wyposażenie centrów serwisowych, dostawę części zamiennych do ciągników oraz szkolenia. 26 sierpnia 2015 r. URSUS podpisał kolejny kontrakt na dostawę ciągników, przyczep i części zamiennych do transportu trzciny cukrowej z firmą Ethiopian Sugar Corporation (ESC). Umowa na łączną kwotę 30,7 mln USD zawiera opcję powiększenia wartości zamówienia o 25% do końca września 2015 roku. Zlecenie będzie realizowane w IV kwartale 2015 r. i I kwartale 2016 r. Umowa z ESC to już drugi afrykański kontrakt dla URSUSA, efekt wygranego przetargu, w którym oferta techniczna i finansowa URSUSA uzyskała najwyższą ocenę.
Newseria Biznes