Seniorzy mają blisko 10% mniej wody w organizmie w porównaniu do pozostałych osób dorosłych. Dlatego powinni w sposób szczególny dbać o właściwe nawadnianie. Odwodnienie pogłębia problemy zdrowotne i pogarsza naszą ogólną formę.
Wodę z organizmu tracimy w czasie oddychania, z powodu utrzymywania prawidłowej temperatury ciała oraz w wyniku usuwania zbędnych produktów przemiany materii. Niewystarczające nawadnianie wpływa niekorzystnie na bilans wodny. To problem zwłaszcza osób w podeszłym wieku, ponieważ im jesteśmy starsi, tym mniej wody znajduje się w naszym ciele. Dlatego odwodnienie to jedna z najczęstszych przypadłości wśród seniorów.
„Pamiętajmy, że wraz z wiekiem zmagamy się z coraz większą liczbą chorób. A woda jest elementem, który sprzyja poprawie stanu zdrowia i utrzymywaniu naszego organizmu w dobrej kondycji” – mówi serwisowi infoWire.pl dr inż. Katarzyna Okręglicka, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Z racji tego, że seniorzy mają mniejsze pragnienie, muszą pić nawet wówczas, gdy nie czują takiej potrzeby. „Aby zapewnić prawidłowe nawodnienie naszemu organizmowi, powinniśmy wypijać co najmniej 1,5 l płynów w ciągu dnia. Pijmy małymi porcjami, stale” – radzi ekspertka.
infowire.pl