Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wiceminister Babalski: w pierwszej połowie stycznia projekt dot. obrotu ziemią trafi do konsultacji

11 stycznia 2016
Wiceminister Babalski: w pierwszej połowie stycznia projekt dot. obrotu ziemią trafi do konsultacji
PAP / Radek Pietruszka

W ministerstwie rolnictwa trwają prace na projektem nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. W pierwszej połowie stycznia zostanie on przekazany do konsultacji społecznych - poinformował PAP wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski.

"Prace nad projektem są w toku. Jest późno i mamy bardzo mało czasu, ale zrobimy wszystko, aby przed 1 maja br. wprowadzić w życie rozwiązania służące nabywcom, którzy chcą prowadzić gospodarstwa rolne, a nie zainteresowanym kupnem na cele spekulacyjne" - zapewnił Babalski.

Od 1 maja 2016 r. cudzoziemcy , którzy będą chcieli kupić ziemię rolną w Polsce, nie będą potrzebowali specjalnego pozwolenia MSWiA. Ziemia w naszym kraju jest tańsza niż w krajach zachodnich, stąd obawa, że zamożniejsi obywatele z tamtych krajów będą wykupowali grunty np. w celach spekulacyjnych.

Wiceminister zaznaczył, że "nie będzie to ostateczna ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego". Jak mówił, "przez cztery miesiące nie da się stworzyć kompleksowej ustawy, która na długie lata ureguluje i wyjaśni wszystkie problemy związane z kształtowaniem ustroju rolnego. W tym czasie uchwalimy projekt przejściowy, który zabezpieczy polską ziemię przed spekulacyjnym obrotem" - powiedział.

Projektowane zmiany w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego zmierzają do wzmocnienia ochrony ziemi rolniczej w Polsce przed jej spekulacyjnym wykupem. Nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, zgodnie z tytułem, powinna regulować całokształt ustroju rolnego i stanowić swoistą konstytucję działalności rolniczej, czyniąc gospodarstwo rodzinne rzeczywistą podstawą współczesnej polskiej gospodarki rolnej - tłumaczył Babalski.

Jego zdaniem, dotychczasowe przepisy w połączeniu z przepisami prawa europejskiego nie stanowią dostatecznej gwarancji w tym zakresie. „Przypomnę, że w naszym projekcie nabywcą nieruchomości rolnej w Polsce będzie rolnik, który prowadzi lub zamierza prowadzić gospodarstwo rodzinne" - zaznaczył. Dodał, że na mocy ustawy zostanie wstrzymana na 5 lat sprzedaż państwowej ziemi. Podstawą gospodarowania ziemią z Zasobu Skarbu Państwa będzie dzierżawa, natomiast sprzedaż gruntów państwowych przewiduje się tylko na cele inwestycyjne i na potrzeby samorządów.

"Chcemy w tym celu wykorzystać rozwiązania szwajcarskie, gdzie od 1991 roku można obserwować całościowe podejście w kwestii regulacji ustroju rolnego. Wiele dobrych rozwiązań znajdujemy w prawie francuskim, np. działanie spółek urządzeń i osadnictwa rolnego SAFER, które występują jako instytucja pośrednicząca, nabywająca grunty rolne i dokonująca ich redystrybucji zgodnie z polityką państwa. Ale oczywiście podstawą całej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego będą dotychczasowe propozycje PiS" - podkreślił wiceszef resortu rolnictwa.

W grudniu Sejm uchwalił, a w styczniu podpisał prezydent kolejną nowelę ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Przesuwa ona wejście w życie przepisów znowelizowanej pod koniec kadencji poprzedniego rządu (5 sierpnia ub.r.)ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, do której zastrzeżenia podczas prac legislacyjnych mieli posłowie PiS.

(PAP)


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Surowe przepisy chronią jakość i bezpieczeństwo upraw Aby nawozy mogły pojawić s...

Wczesne etapy wegetacji rzepaku ozimego co prawda przebiegały w sprzyjających wa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę