aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

SYNDROM ZALEGANIA KROWY

19 czerwca 2002

SYNDROM ZALEGANIA KROWY
(Downer cow syndrom)


PRZYCZYNY
Przypuszczalnie przyczyną zalegania krów po porodzie jest uraz mięśni obręczy miednicznej związany z porodem, skomplikowany w wielu przypadkach hypokalcemią, w części zachorowań odwrotnie – uraz mięśni jest rezultatem przedłużającego się zalegania spowodowanego hypokalcemią nie leczoną lub nieskutecznie leczoną.

OBJAWY KLINICZNE
Krowy, które nie wstają po 24 godzinach od porodu, nie mają złamanych kości, są przytomne, mają dobry apetyt i nie reagują na preparaty wapniowe, powinny być wstępnie klasyfikowane jako podejrzane o syndrom zalegającej krowy. Często u zwierząt tych stwierdzano wstępnie typowe objawy gorączki poporodowej i krowy te reagowały na preparaty wapniowe w sposób typowy dla krów hypokalcemicznych, z tą różnicą, że nie mogły utrzymać się w pozycji stojącej. Po kilku dniach zalegania u krów obserwuje się przyspieszenie tętna, zmiany na skórze kończyn, odleżyny, krowy najczęściej zalegają w pozycji bocznej. Przy odpowiednim leczeniu część krów po kilku dniach wstaje, inne giną po krótszym lub dłuższym czasie od chwili zalegania.

ZMIANY ANATOMOPATOLOGICZNE
Odleżyny na skórze i wylewy krwawe w tkance podskórnej. Wylewy krwawe i zwyrodnienie mięśni obręczy miednicznej, zwyrodnienie narządów miąższowych.

POMOCNICZE BADANIA LABORATORYJNE
Badanie krwi: poziom wapnia, fosforu, magnezu w normie, podwyższony poziom fosfokinazy kreatyninowej i transaminazy ASPAT.

LECZENIE
Obfita ściółka, przewracanie zwierzęcia z boku na bok, roztwory wapnia, magnezu, fosforu, potasu – Glucalvet 250-500 ml, Elektrolitowet w ilości uzależnionej od stopnia odwodnienia. Przy zmniejszonym apetycie – Bioruminans 100 ml, Bykahepar 20-40 ml/szt.

ZAPOBIEGANIE
Intensywnie leczyć hypokalcemię poporodową, zapewnić odpowiednie podłoże krowom po porodzie.


na podstawie: "Wybrane choroby bydła", Jacek Sikora 


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę