W ramach rutynowo prowadzonego monitoringu BSE bydła powyżej 30 miesiąca życia, w rzeźni zlokalizowanej w powiecie sokołowsko podlaskim – województwo mazowieckie, od krowy ubitej w dniu 13 września br. pobrano próbkę i wysłano do badania w regionalnej pracowni szybkiej diagnostyki BSE w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Warszawie.
W dniu 15 listopada br. otrzymano wynik „dodatni” i zgodnie z obowiązującą procedurą powtórzono badania. Na jego podstawie tego samego dnia postawiono podejrzenie BSE, które ostatecznie w godzinach wieczornych zostało potwierdzone przez Laboratorium Referencyjne BSE Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.
Opis przypadku
Krowa, lat 7 urodziła się w 1996r. Do rzeźni w powiecie sokołowsko podlaskim trafiła z gospodarstwa w powiecie ostrowsko mazowieckim, województwo mazowieckie. W gospodarstwie ostatniego pobytu znajdowała się jeszcze jedna sztuka bydła – jałówka w wieku 18 miesięcy, nie spokrewniona z „dodatnią” sztuką. Obecnie nie ma żyjącego potomstwa „dodatniej” krowy. W ostatnim gospodarstwie krowa wycieliła się tylko 1 raz w 2001r. Urodzone cielę – byczek, zostało sprzedane na rzeź.
Podjęte działania
Po otrzymaniu pierwszej informacji o wyniku „dodatnim” uzyskanym badaniem szybkim testem, właściwy dla rzeźni Powiatowy Lekarz Weterynarii dokonał zabezpieczenia tusz i ośrodków zwierzęcia podejrzanego oraz – zgodnie z procedurą – tusz zwierząt sąsiadujących na linii ubojowej oraz wszczął dochodzenie epizootyczne dla wyjaśnienia drogi zakażenia. Do dnia dzisiejszego w zakładzie utylizacyjnym w Krasnosielcu zlikwidowano tuszę dodatniej krowy, tusze krów sąsiadujących z nią na linii ubojowej oraz jałówkę przebywającą w gospodarstwie.
Wszystkie działania podjęte przez organy Inspekcji Weterynaryjnej doprowadziły do eliminacji potencjalnego zagrożenia i zabezpieczenia zdrowia publicznego.