Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii
W ramach rutynowo prowadzonego monitoringu BSE bydła powyżej 30 miesiąca życia, w rzeźni zlokalizowanej w powiecie ostrołęckim - województwo mazowieckie, od ubitej w dniu 22 stycznia br. krowy pobrano próbki i wysłano do badania w regionalnej pracowni szybkiej diagnostyki BSE w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Warszawie. W dniu 24 stycznia otrzymano wynik „dodatni” i zgodnie z obowiązującą procedurą powtórzono badania w Laboratorium Referencyjnym BSE w Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, w którym ostatecznie potwierdzono wynik dodatni.
Opis przypadku
Krowa lat 12 o numerze kolczyka 16854, od której pobrano próbkę, pochodziła z gospodarstwa w miejscowości Czerwone gmina Kolno, powiat Kolno, województwo podlaskie i została sprzedana do rzeźni w miejscowości Durlasy , województwo mazowieckie. W gospodarstwie znajduje się 8 sztuk bydła własnego chowu ( 2 krowy, 2 buhaje, 2 jałówki cielne, 1 jałówka - nie cielna oraz 1 cielę). W żywieniu bydła nie stosowano mączek pochodzenia zwierzęcego. Właściwy dla rzeźni Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrołęce, dokonał zabezpieczenia tusz i ośrodków zwierzęcia podejrzanego o BSE
Podjęte działania
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrołęce, całą tuszę i ośrodki, pochodzące od zwierzęcia, u którego stwierdzono BSE oraz dwie tusze ubite po, w kolejności uboju, zostały odebrane przez zakład utylizacyjny w Kranosielcu i poddane utylizacji, a rzeźnię poddano dezynfekcji. Po otrzymaniu informacji potwierdzającej BSE, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kolnie, w dniu 25 stycznia uznał gospodarstwo za zakażone BSE i nakazał ubicie pozostałych zwierząt po uprzednim ich oszacowaniu według wartości rynkowej. Wyżej wymienione sztuki mają zostać przewiezione w dniu 26 stycznia br. do zakładu utylizacyjnego w Krasnosielcu powiat Maków Mazowiecki, gdzie zostaną zabite, a zwłoki poddane utylizacji. Po zabiciu zwierząt, zostaną poprane od nich próbki do badania w kierunku BSE. Wszystkie działania podjęte przez organa Inspekcji Weterynaryjnej, doprowadziły do eliminacji potencjalnego zagrożenia i zabezpieczenia zdrowia publicznego.
Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii
dr Andrzej Rudy