Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W Pawonkowie powstaje największy zakład tłoczenia oleju w Polsce

16 sierpnia 2018
W Pawonkowie powstaje największy zakład tłoczenia oleju w Polsce

W połowie sierpnia rozpoczną się testy produkcyjne w nowym zakładzie produkującym olej, śrutę i makuch z soi. Będzie to największa tego typu inwestycja w Polsce. Zakład powstaje w Pawonkowie, na terenie byłej tłoczni oleju rzepakowego. Planowane uruchomienie zakładu nastąpi we wrześniu, otworzy to nowe możliwości na rynku pracy, przy jednoczesnej współpracy z lokalną branżą rolniczą.
Kilka milionów złotych zostało zainwestowanych w były zakład po tłoczni oleju rzepakowego, co wiąże się z jego całkowitą modernizacją. Inwestycja ma na celu budowę nowoczesnego systemu produkcyjnego do przerobu soi i przechowywania ziarna, co pozwoli przerabiać w ciągu dnia około 125 ton ziarna soi. Zapewni to miesięczną produkcję w ilości 3000 ton śruty sojowej i 750 ton oleju sojowego najwyższej jakości. Do końca roku zatrudnienie ma wynieść około 20 osób lub więcej.
TŁOCZNIA OLEJU STAWIA NA EKOLOGIĘ
Na terenie zmodernizowanego zakładu firma AP Trans Energy zajmie się produkcją najwyższej jakości oleju sojowego, śruty sojowej, makuchu sojowego oraz soi ekstrudowanej. Innowacyjny sposób obróbki soi przed tłoczeniem pozwoli uzyskać najwyższej jakości białko roślinne, przy czym należy zaznaczyć, że produkcja będzie w 100% ekologiczna ponieważ uzyskiwanie śruty sojowej odbywa się jedynie za pomocą naturalnych cykli obróbki soi, bez użycia środków chemicznych.
Firma liczy na pozytywny odbiór na rynku polskich hodowców oraz zakładów paszowych, na tak wysoko jakościowe suplementy do produkcji gotowych pasz. Dzięki naturalnej produkcji uzyskana śruta sojowa jest bezkonkurencyjna ze śrutą sprowadzaną głównie z Argentyny czy Ukrainy, która na obecną chwili zalewa Polski rynek i środowisko wytwórców pasz. Należy zauważyć że przy produkcji tego typu produktów obecnie używanych na rynku, używa się heksanu i innych chemikaliów do uzyskania sztucznie zawyżonej ilości białka w śrucie sojowej. Produkty z Tłoczni z Pawonkowa będą natomiast w 100% ekologicznej, bez żadnych domieszek chemicznych.
Co ważne - zakład używać będzie jedynie ziarna soi NON GMO. Pozwoli to odbiorcom utrzymać najwyższe standardy przy ich produkcji. Jak mówi Prezes Spółki Pan Andrzej Wywiał „- Uważamy, że w dzisiejszych czasach, produkcja NON GMO jest jedynym możliwym rozwiązaniem dla polskich przedsiębiorców aby utrzymać najwyższe standardy dla klientów końcowych. Ci są coraz bardziej świadomi jakości produktów, które kupują i którymi się odżywiają. My chcemy dostarczać produkt najwyższej jakości, ekologiczny, a także bez żadnych dodatków szkodliwej dla zdrowia chemii. Opieramy się wyłącznie na, neutralnych dla ludzi i środowiska, procesach technologicznych”
ZAKŁAD CHCE WSPÓŁPRACOWAĆ Z LOKALNĄ BRANŻĄ ROLNICZĄ.
Firma AP Trans Energy jako całkowicie polski podmiot gospodarczy, z polskim kapitałem, chce współpracować z Polskimi rolnikami. Ziarno, z którego będzie korzystać planują kupować tylko i wyłącznie od Polskich rolników gdzie firma ma pewność jakości i ekologiczności upraw.
„Nie ukrywam, że liczymy na mocną współpracę z lokalnymi rolnikami i zakładami rolnymi, od których chcielibyśmy skupywać surowce. Zamierzamy przy tym podpisywać długoterminowe kontrakty, zabezpieczające zarówno AP Trans Energy pod kątem produkcji, jak i samych sprzedawców - będą oni mieli pewność przy odbiorze swojego towaru. Chcemy również sprzedawać rolnikom materiał siewny, który będzie dla nas najlepszym źródłem surowca w późniejszym etapie produkcji” – mówi Andrzej Wywiał
Zakład Produkcyjny opierając się na prognozach oraz danych rynkowych, w późniejszych latach planują dalszy rozwój zakładu i ekspansję. Co ważne Firma AP Trans Energy, co krok podkreśla swoje Polskie korzenie, planując stworzyć największy Polski podmiot tego typu, tak aby mógł skutecznie konkurować z zagranicznymi koncernami, które na chwilę obecną dominują na rynku.


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Surowe przepisy chronią jakość i bezpieczeństwo upraw Aby nawozy mogły pojawić s...

Wczesne etapy wegetacji rzepaku ozimego co prawda przebiegały w sprzyjających wa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę