Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie na luty’2015 przez tydzień staniał o 1,5% do 356,5 Euro/t wobec 368,3 Euro/t (-3,2%) przed dwoma tygodniami. Minorowe nastroje na rynkach międzynarodowych powodowane obawami o perspektywy dla gospodarki światowej dotykają również rynków towarowych. Kontrakt rzepakowy na najbliższy termin praktycznie od początku grudnia zeszłego roku (wówczas kosztował około 380 Euro/t) ulegał erozji.
Powolny spadek wartości ma miejsce w sytuacji pogorszenia podaży w bieżącym sezonie oraz przy wstępnie rysującej się perspektywie zbliżonych zbiorów w UE w br. Dodatkowo mniejszy popyt na rzepak w UE na skutek niskich marż studzi ceny.
Nad rynkiem oleistych „wiszą” ogromne zbiory soi na świecie w bieżącym sezonie, a redukcja podatku eksportowego dla soi w Argentynie wzmocniła presję jej podaży. Na rynku rzeczywistym większość surowców oleistych oraz śrut straciła na wartości w obawie o pogorszenie stanu światowej gospodarki, której spowolnienie może odbić się na spożyciu.
Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na marzec’2016 w ciągu tygodnia staniała z 485,5 CAD/t do 483 CAD/t ulegając presji umocnienia kursu dolara kanadyjskiego (kontrakt styczniowy wygasł), co może osłabić eksport.
FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł