Aby hodowla owiec była opłacalna należy zdecydować się na posiadanie dużego stada.
Najlepiej trzymać przynajmniej 60 maciorek zarodowych, od których można uzyskać 100-120 jagniąt rocznie. Warto sprzedawać jedynie młode baranki, a owieczki zostawiać w celu powiększenia hodowli. Duże stado to szansa na otrzymanie dotacji.
Obecnie hodowcy chwalą sobie niskie koszty utrzymania zwierząt oraz stały rynek zbytu. Ceny owiec w Polsce są stabilne już od kilku lat. Najwyższą wartość osiągają młode owieczki nie przekraczające 16 kg. Za każdy kilogram żywca jagnięcego takiej klasy można otrzymać do 9 zł. Natomiast hodowla owiec z przeznaczeniem na wełnę nie jest dziś opłacalna. Od 5 lat sprzedaż wełny stanowi jedynie dodatkowe źródło dochodu hodowców.
Polska jagnięcina trafia przede wszystkim do Włoch, Grecji i Hiszpanii. Natomiast dorosłe owce sprzedawane są do krajów arabskich.
W ciągu ostatnich 10 lat pogłowie owiec w Polsce zmniejszyło się dziesięciokrotnie. Na początku lat 90-tych wynosiło 6 mln sztuk, a obecnie tylko około 600 tys. sztuk. Najczęściej spotykane w Polsce rasy owiec to merynos i czarna główka.