Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Szprot niezgody

19 czerwca 2002

Szprot bałtycki (Sprattus sprattus balticus) stał się powodem konfliktu jaki zaistniał pomiędzy Komisją Europejską a polskimi negocjatorami. 

Bruksela twierdzi, że ryba taka nie istnieje, a jeśli nawet tak jest, to szprot bałtycki nie nadaje się do konsumpcji w krajach Unii i wykorzystywany może być wyłącznie do produkcji pasz dla zwierząt. Dlatego też nie należą nam się specjalne dotacje po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej, na co liczyli polscy negocjatorzy.

Istnieje także rozbieżność dotycząca długości szprota i śledzia. Rzecznik prasowy Unii do spraw rolnych przyznał, że nie ma jeszcze decyzji w sprawie długości obu ryb. Spór dotyczy dwóch centymetrów. Polska domaga się uznania śledzi o minimalnej długości od 16 do 18 centymetrów, natomiast Unia obstaje przy 20 centymetrach. Długość ryb jest ważna, ponieważ standardy dotyczące rozmiarów minimalnych mają wpływ na przyznawanie unijnych subwencji. Problem polega na tym, że szprot w Bałtyku osiąga długość do 17 cm, w Morzu Śródziemnym – do 18 cm, natomiast w Morzu Północnym – nawet do 20 cm.

Szprot to ryba z rodziny śledziowatych występująca w morzach Europy, o dużym znaczeniu gospodarczym. Żyje gromadnie w ławicach i tworzy lokalne rasy i odmiany. Żywi się planktonem. Jest gatunkiem bardzo wrażliwym na wahania temperatur, lubi wody dość ciepłe, dlatego też zimą schodzi w głąb morza w cieplejsze wody. Po tarle i zimą żyje w rozproszeniu, żerując i odkładając w mięśniach tłuszcz – stanowi wówczas najlepszy surowiec przetwórczy. Po 2 latach osiąga dojrzałość płciową. Tworzy liczne podgatunki. Rocznie poławia się do 300 tys. ton tej smacznej ryby.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę