biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Szkodliwe fermy

11 grudnia 2003

W Polsce istnieje 78 wielkoprzemysłowych ferm tuczu trzody chlewnej. Zdaniem ich przeciwników fermy należałoby natychmiast zamknąć, bo stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego, a przede wszystkim dla rolników. Jednak rząd twierdzi, że ekolodzy oraz organizacje rolników wyolbrzymiają zagrożenie, bo go tak naprawdę nie ma. Dowód? Produkcja mięsa wieprzowego z takich ferm stanowi zaledwie 5% ogółu.

O wielkoprzemysłowych fermach zrobiło się głośno, gdy ludzie mieszkający w ich sąsiedztwie zaczęli narzekać na skażenie wód powierzchniowych i uciążliwy zapach. Przeciwko takim sposobom hodowli świń protestują także ekolodzy. Podobne stanowisko w tej sprawie wydają się mieć posłowie z sejmowej komisji rolnictwa, którzy mówią wprost: fermy powyżej 5 tys. sztuk trzody trzeba pozamykać, bo stanowią zagrożenie dla rolników hodujących świnie w gospodarstwach rodzinnych. Zdaniem posłów o potrzebie "zrobienia porządku" z dużymi fermami najlepiej świadczy ostatnia kontrola Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, która wykazała, że firmy, które je prowadzą nagminnie łamią prawo budowlane, ochrony środowiska oraz przepisy sanitarne i weterynaryjne.

Przeciwko zamykaniu wielkoprzemysłowych ferm opowiada się rząd, który nie widzi w ich działalności zagrożenia dla tradycyjnej produkcji rolniczej. Ministerstwo rolnictwa podkreśla, że od marca tego roku w kraju nie powstała żadna nowa duża ferma trzody chlewnej, a dwie z nich zostały zamknięte.


POWIĄZANE

Koszty pasz białkowych rosną drastycznie; nie bez powodu coraz więcej hodowców p...

Rolnictwo i dzika przyroda – jak pogodzić hodowlę z obecnością drapieżników? Hod...

Państwa członkowskie UE zatwierdzają zaktualizowany Kodeks zielonego etykietowan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę