biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Fiat jako pierwszy daje auto wykorzystujące materiały z recyklingu opakowań po żywności płynnej

3 lipca 2025
Fiat jako pierwszy daje auto wykorzystujące materiały z recyklingu opakowań  po żywności płynnej

Każdy model Fiat Grande Panda zawiera elementy wykonane z materiałów z recyklingu odpowiadające 140 kartonom po żywności płynnej, co pokazuje, że przetworzony polyAl może być stosowany w przemyśle motoryzacyjnym na szeroką skalę

Opakowania po żywności płynnej zyskały nowe życie dzięki przełomowemu rozwiązaniu dla branży motoryzacyjnej. Wraz z premierą najnowszego modelu Fiat Grande Panda, marka stała się pierwszym producentem samochodów, który zastosował materiały pochodzące z recyklingu opakowań po żywności płynnej w swoim modelu.

Każdy egzemplarz Fiata Grande Panda zawiera przetworzony materiał pochodzący z warstw polietylenu i aluminium. Wykorzystano go m.in. w konsoli środkowej, desce rozdzielczej i panelach drzwiowych. PolyAl to połączenie polimerów i aluminium, odzyskiwanych podczas recyklingu opakowań po żywności płynnej. Składają się one średnio w 70% z tektury, w 25% z polimerów i w 5% z aluminium. Ta unikalna kombinacja materiałów jest kluczowa dla opakowań aseptycznych – ultracienkie warstwy aluminium i polimerów chronią żywność lub napoje wydłużając ich trwałość bez konieczności stosowania konserwantów czy chłodzenia.

W efekcie recyklingu powstają wartościowe produkty, takie jak serwetki, ręczniki papierowe czy papier toaletowy. Tetra Pak aktywnie bada i rozwija nowe technologie i ich zastosowania. Elementy Fiata Grande Panda zostały wykonane z kompozytu na bazie polyAl o nazwie Lapolen Ecotek, produkowanego przez firmę Lapo Compound. Przedsiębiorstwo współpracowało z marką, aby użyty materiał spełniał wymagania jakościowe oraz te związane z efektywnością kosztową. Jego zastosowanie w widocznych częściach wnętrza podkreśla estetyczny potencjał. Fiat wybrał ten materiał m.in. ze względu na połyskujący efekt – wynikający z zawartości aluminium – oraz możliwość idealnego dopasowania konkretnego odcienia koloru niebieskiego.

Wykorzystanie materiału pochodzącego z recyklingu wpisuje się w misję marki Fiat, by tworzyć przystępne cenowo samochody w duchu filozofii „mniej znaczy więcej” – uproszczone, bez dodatkowych elementów, takich jak chrom czy skóra[i]. Zastosowanie materiału polyAl w Fiacie Grande Panda pokazuje, że odzyskany surowiec może być wykorzystywany w przemyśle motoryzacyjnym na szeroką skalę. Samochód jest już dostępny na większości rynków europejskich, a poza Europą pojawi się jeszcze przed końcem 2025 roku.

Współpraca z Lapo Compound to odpowiedź marki Fiat na propozycję Komisji Europejskiej w zakresie tzw. dyrektywy dot. pojazdów wycofanych z eksploatacji, która zakłada, że 25% tworzyw sztucznych używanych w pojazdach powinno pochodzić z recyklingu[ii]. Rozwiązania Lapo Compound wspierają branżę w realizacji tego celu, dostarczając materiały spełniające rygorystyczne normy jakościowe i zapewniające spójność produkcji. Poza zastosowaniami w motoryzacji, Lapo Compound prowadzi również testy wykorzystania kompozytu Lapolen Ecotek na bazie polyAl w produkcji mebli ogrodowych oraz posadzek przemysłowych.

Giuseppe Crisci, Dyrektor Generalny Lapo Compound, komentuje:

„Wierzymy w tworzenie produktów, które nie tylko spełniają wysokie standardy jakości, ale także realnie wspierają gospodarkę obiegu zamkniętego, utrzymując cenne materiały w użyciu. Nasze innowacje produktowe pozwoliły sprostać wyzwaniom technicznym postawionym przez markę Fiat – to dowód naszego zaangażowania w zrównoważony rozwój i odpowiedzialną przyszłość”.

Kinga Sieradzoń, Wiceprezeska ds. Zrównoważonego Rozwoju Tetra Pak, dodaje:

„Zastosowanie materiałów pochodzących z recyklingu opakowań po napojach w modelu Fiat Grande Panda to świetny przykład ich ogromnego potencjału wykorzystania w różnych branżach. To dowód na to, że zrównoważone rozwiązania mogą napędzać innowacje i zmieniać oblicze tradycyjnej produkcji. To efekt udanej współpracy. Działając wspólnie z firmami takimi jak Fiat czy Lapo Compound, a także angażując administrację i konsumentów, możemy wprowadzać zmiany systemowe, które poszerzą rynek dla materiałów z recyklingu. Tylko poprzez zbiorowy wysiłek możemy budować gospodarkę o obiegu zamkniętym i zapewnić zrównoważoną przyszłość naszej planecie”.

 ***

O FIRMIE TETRA PAK 

Tetra Pak jest światowym liderem w dziedzinie przetwórstwa żywności oraz rozwiązań w zakresie pakowania. Każdego dnia zapewniamy dostęp do bezpiecznych produktów dla setek milionów ludzi w ponad 160 krajach, współpracując z klientami i dostawcami.

Zatrudniamy ponad 24 000 pracowników na całym świecie, zobowiązując się tym samym do zapewniania bezpieczeństwa żywności i jej dostępności wszędzie tam, gdzie jest. Naszym celem jest ochrona tego, co dobre – żywności, ludzi i planety.

Więcej informacji o firmie Tetra Pak można znaleźć na stronie: www.tetrapak.com.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

YouGov: w pierwszym kwartale 2025 roku Polacy wydali blisko 10 mld zł na mięso i...

Globalna transformacja energetyczna nie może ominąć Polski Odnawialne źródła ene...

Stanowcze ostrzeżenie Carmen Crespo Díaz Reagując na propozycję Komisji w sprawi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę