Jest to polska rodzima rasa hodowana w rejonach o niższym poziomie produkcji rolniczej - dawniej w Galicji, obecnie jeszcze w południowych i północno-wschodnich rejonach Polski. Teoretycznie rasa ta objęta jest hodowlą zachowawczą.
Bydło tej rasy jest doskonale przystosowane do trudnych warunków bytowania. Jest odporne na choroby - znikomy procent krów choruje na białaczkę. Nie należy do ras wcześnie dojrzewających. Pierwsze wycielenia jałówek następują dopiero po 30 miesiącu ich życia. Wysokość w kłębie buhajów wynosi około 140 cm, a krów - 121-131 cm. Masa ciała buhajów wynosi 550-600 kg, a krów - 440-500 kg.
W roku 1974 krowy kontrolowane dały średnio 3020 kg mleka, o zawartości tłuszczu - 4,02 %.
Obecnie poddana jest krzyżowaniu wspierającemu rasami : czb i angler. W związku z tym, że po II wojnie światowej była krzyżowana z rasą czerwoną duńską, a następnie nawet z rasą jersey - większość bydła tej rasy ma zaledwie 3/8 genów bydła rasy pc w swoim funduszu genowym.
Mieszańce F1 po buhajach rasy angler z krowami rasy pc - poza zwiększoną mlecznością - nie wykazują istotnych zmian w cechach pokrojowych i umięśnieniu.