Niby wszystko jasne a pytań wciąż wiele. Chodzi o problem kto i do kiedy ma czas na wybudowanie zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych? Jeszcze niedawno dostosowanie gospodarstw do unijnych standardów dla większości rolników było równoznaczne z wybudowaniem płyt obornikowych i zbiorników do przechowywania gnojowicy. Na ten cel można było nawet dostać dotacje. Jednak aby nie zwracać unijnych funduszy rolnicy muszą zrealizować inwestycje do końca lipca tego roku.
W międzyczasie przepisy się zmieniły i obowiązek posiadania zbiorników do przechowywania gnojowicy obowiązuje tylko gospodarstwa wielkotowarowe.
Kinga Rosłon Ministerstwo Rolnictwa: pozostałe podmioty ten obowiązek przechowywania gnojówki i gnojowicy będą miały dopiero od 1 stycznia 2011 roku.
Oznacza to, że nie wszystkie gospodarstwa prowadzące produkcje zwierzęcą będą musiały mieć płyty obornikowe.
Kinga Rosłon Ministerstwo Rolnictwa: tylko te podmioty wielkotowarowe maja obowiązek posiadania płyt obornikowych, szczelnych żeby się nie dostawały wycieki do gleby.
Zupełnie innym przepisom podlegają gospodarstwa, które leżą na tak zwanych OSN-ach czyli terenach szczególnie narażonych na działanie azotu. Tam wszyscy rolnicy mają obowiązek posiadania zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych.