Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ziarno zjadamy od ponad 20 tys. lat

25 czerwca 2004

Człowiek urozmaicił swoją dietę ziarnem dzikich traw już 23 tys. lat temu, czyli o 10 tys. lat wcześnej niż dotąd sądzono - informuje "Proceedings of the National Academy of Sciences"

W dobie paleolitu ludzie żywili się małymi i średnimi zwierzętami kopytnymi, długi czas nie wykrzystując innych źródeł pokarmu.

Choć do długo ignorowanych pokarmów bez wątpienia należały rośliny, niemal wszystkie wcześniej prowadzone badania skupiały się na szczątkach zwierzęcych. Ponieważ szczątki roślinne zachowują się znacznie gorzej niż zwierzęce, trudno jest udokumentować ich obecność w diecie człowieka paleolitu.

Badając kolekcję znalezionych niedawno pozostałości roślinnych ze stanowiska archeologicznego liczącego 23 tys. lat, zwanego Ohalo II w Izraelu, Ehud Weiss z Uniwersytetu Harwardzkiego i jego współpracownicy odkryli jedne z pierwszych dowodów na to, że rośliny miały swoje miejsce w paleolitycznej diecie.

Na stanowisku tym znaleziono niemal 19 tys. dobrze zachowanych nasion traw. Ponad 16 tys. małych nasion pochodzi od traw, a jedynie 2,6 tys. większych nasion - ze zbóż.

Oznacza to, że dieta oparta na dużej różnorodności nasion ewoluowała o jakieś 10 tys. lat wcześniej niż to oceniano.

Oprócz zbóż, takich jak dzika pszenica i jęczmień, naukowcy znaleźli też dowody na to, że ludzie zjadali mnóstwo różnych drobniejszych nasion dzikich traw.

Badania młodszych stanowisk archeologicznych dowodzą, że z diety zniknęły one w okresie pomiędzy 12,5 a 8 tys. lat temu, gdy rozpoczęto uprawę większych roślin zbożowych, które dawały więcej cennego pokarmu, a ich uzyskanie wymagało mniej wysiłku.


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę