Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Stanowisko KPIR w sprawie suszy w województwie Kujawsko-Pomorskim

15 lipca 2015
Nawiązując do spotkania z Panią Wojewodą z przedstawicielami samorządu rolniczego, jakie odbyło się 8 lipca br., na którym omawiane były sprawy związane z tegoroczną suszą, Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej wnioskuje o pilne podjęcie działań ze strony administracji rządowej, gwarantujących realną i szybką pomoc poszkodowanym gospodarstwom.

Zdaniem Zarządu, powołane przez Wojewodę Komisje powinny szacować straty powstałe na skutek długotrwałej suszy we wszystkich uprawach i na powierzchni całego gospodarstwa a nie tylko na glebach i gatunkach zagrożonych suszą według wskaźników Klimatycznego Bilansu Wodnego.

Informowaliśmy wielokrotnie Panią Wojewodę i Ministra Rolnictwa, że przepisy odpowiedzialne za definiowanie zjawiska suszy rolniczej są oderwane od rzeczywistości i nie służą faktycznie poszkodowanym rolnikom. Oczekujemy od Pani Wojewody jasnego przekazu do komisji szacujących, z którego ma wynikać, że mogą one szacować straty na obszarze całych gospodarstw dotkniętych suszą. Na terenie naszego województwa susza wystąpiła na obszarze większości gmin a skala tego zjawiska jest znacząca.

Wiele gospodarstw ma podpisane umowy handlowe i kontraktacyjne, których wykonanie będzie niemożliwe z powodu plonów pomniejszonych przez suszę. W myśl obowiązujących przepisów rolnicy Ci mają ograniczony dostęp do otrzymania pomocy, gdyż straty w ich gospodarstwach nie będą przekraczać 30% w odniesieniu do produkcji z całego gospodarstwa.

Mogą być jednocześnie dodatkowo ukarani za nie wywiązanie się z umów. Ich sytuacja byłaby zgoła inna, gdyby zostali objęci szacowaniem strat i posiadali na tą okoliczność stosowny protokół. Ponadto w rozporządzeniu RM z 27 stycznia br. zawarte są przepisy umożliwiające pomoc rolnikom, którzy ponieśli straty w uprawach rolnych na powierzchni większej niż 70%. Aby taką pomoc otrzymać, również należałoby dokonać szacunku strat całej powierzchni gospodarstw. Przedstawione powyżej przypadki przemawiają za tym, że postulat nasz jest jak najbardziej zasadny.
Jednocześnie wnioskujemy do Pani Wojewody o pilne uruchomienie programów pomocowych dla poszkodowanych rolników naszego regionu, a w szczególności:

- maksymalne przyśpieszenie dopłat bezpośrednich i ONW za rok 2015

- uznanie suszy jako istotnego powodu zmniejszenia plonów, mającego bezpośredni wpływ na niewywiązanie się z umów z dostawcami

- umorzenie składki KRUS z zachowaniem ciągłości ubezpieczenia.

- rekompensaty gminom utraconych dochodów z powodu umorzenia podatku rolnego.

- pomoc socjalną dla najbardziej poszkodowanych klęską suszy rodzin rolniczych.

- uruchomienie kredytów preferencyjnych na zakup środków do produkcji rolnej.

- prolongatę w spłacie kredytów preferencyjnych zaciągniętych w latach poprzednich.

POWIĄZANE

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE 26.07.2023 Pszenica ozima Chevignon 12,747 t/ha Gospodar...

USDA opublikowała miesięczny raport, który zawiera dane dotyczące amerykańskiego...

Zabieg T2 to obowiązkowy element programu ochrony fungicydowej zbóż. Najlepiej, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę