Rzepak ozimy na polach w Niemczech, Francji i Austrii znakomicie przezimował i jest szansa na zbiory w UE-15 na poziomie 10,5 mln ton, czyli mln ton więcej niż przed rokiem. Spośród 10 nowych państw unijnych, aż 7 jest producentami rzepaku. Jest szansa, że poziom produkcji w Polsce, Czechach, Węgrzech i Słowacji, po ubiegłorocznych stratach wynikłych z przemarznięcia, powrócił do normy.
Zbiór zapowiada się optymistycznie, na poziomie 2,51 mln ton. Tak wiec w poszerzonej Unii produkcja rzepaku przewidywana jest na poziomie 13 mln ton i będzie to więcej o 1,9 mln ton w porównaniu do roku ubiegłego. Kontrakty na sierpień dla rzepaku z nowych zbiorów są na poziomie wysokim, powyżej 255 euro/t.
W Polsce w 2003 roku rolnicy obsiali rzepakiem ozimym powierzchnie około 500 tys. ha, tj. prawie 150 tys. ha więcej niż przed rokiem. Plantacje w Polsce dobrze przezimowały ,o czym świadczyło niskie zapotrzebowanie na rzepak jary. Przed rokiem rolnicy w Polsce byli zmuszeni do zaorania przemarzniętego rzepaku na powierzchni 150 tys. ha.