Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Wszystko o rynku zbóż

4 lutego 2009
Tadeusz Szymańczak przygotowywał już niejedno zestawienie statystyczne - tym razem przygotował podsumowanie sytuacji na rynku zbóż w końcu stycznia. O sytuacji na rynku krajowym i zagranicznym możemy przeczytać poniżej.

Sytuacja na rynku krajowym
Znaczne osłabienie się złotego mające miejsce w ostatnich tygodniach jest czynnikiem, który może mieć największy wpływ na kształtowanie się cen zbóż na rynku krajowym w najbliższej części sezonu. Obecnie wartość złotówki jest najniższa od 2005 roku i analitycy twierdzą, iż dalsze osłabianie polskiej waluty jest możliwe. Rośnie zatem opłacalność eksportu zbóż, a maleje opłacalność importu ziarna. To z kolei może zwiększyć zainteresowanie przetwórców i handlowców krajowym ziarnem. Z dostępnych informacji wynika, iż w kraju rośnie skup ziarna   (głównie pszenicy konsumpcyjnej) z przeznaczeniem na eksport.

Według notowań giełdowych, w piątek 23/01 ceny pszenicy konsumpcyjnej w ofertach sprzedaży na giełdach towarowych (w zależności od lokalizacji) kształtowały się w przedziale      490-510 PLN/t (490-500 PLN/t przed tygodniem, a ceny pszenicy paszowej – 430-460 PLN/t (430-440 PLN/t). Z kolei, ceny żyta konsumpcyjnego zawierały się w przedziale 370-390 PLN/t     (370-390 PLN/t), jęczmienia paszowego – 420-430 PLN/t (420-430 PLN/t), a kukurydzy – 410-430 PLN/t (410-430 PLN/t) (wszystkie ceny loco magazyn sprzedającego).


Ceny zbóż, soi  i  śruty sojowej  na  giełdzie  CBOT

W minionym tygodniu, notowania cen pszenicy w transakcjach terminowych na rynku amerykańskim nieznacznie umocniły się, głównie w wyniku osłabienia się dolara i wzrostu konkurencyjności amerykańskiego ziarna w eksporcie. Nie dotyczy to jednak amerykańskiej pszenicy miękkiej SRW, która cały czas nie jest konkurencyjna w stosunku do ziarna o podobnych parametrach jakościowych oferowanego przez kraje UE czy Rosję.
Ponadto, sucha i ciepła pogoda w niektórych kluczowych regionach uprawy pszenicy ozimejw USA może spowodować wybudzenie się roślin z zimowego spoczynku i w konsekwencji straty mrozowe w sytuacji powrotu niskich temperatur, co także w pewnym stopniu wpłynęło na wzrost  notowań.    
Dalsza korekta praktycznie zakończonych zbiorów pszenicy w Argentynie z wcześniejszych 9 mln ton do 8,3 mln ton (wobec 16,5 mln ton zebranych przed rokiem) również wpłynęła na umocnienie się cen pszenicy w USA. W wyniku znacznego spadku zbiorów, Argentyna będzie miała mniej pszenicy z przeznaczeniem na eksport, szczególnie do Brazylii, która tym samym będzie zmuszona szukać innych dostawców ziarna.
W analizowanym tygodniu, na unijnych giełdach wzrost cen był bardziej wyraźny.W piątek 23/01, cena pszenicy (kontrakt marcowy) na giełdzie w Paryżu była o 2,4% wyższa w stosunku do ceny sprzed dwóch tygodni i wyniosła 152,00 EUR/t. Z kolei, cena kukurydzyw kontrakcie marcowym na giełdzie MATIF wzrosła o 2,2% do poziomu 138,50 EUR/t. Znaczny wzrost cen pszenicy wystąpił na giełdzie LIFFE w Londynie, gdzie na przestrzeniostatniego tygodnia cena pszenicy w kontrakcie styczniowym wzrosła o 4,7% do poziomu 116,50 funtów/t, głównie w wyniku rosnącego eksportu pszenicy z Wielkiej Brytanii.
W przeciągu analizowanego tygodnia, notowania cen soi na giełdzie w Chicago uległy dalszemu  nieznacznemu osłabieniu, na co wpłynął obserwowany na początku tygodnia spadek cen ropy
naftowej, szanse na wystąpienie bardzo potrzebnych opadów deszczu w regionach uprawy soiw Argentynie oraz możliwe mniejsze zakupy soi przez Chiny w świetle świąt związanych  z witaniem Nowego Roku w tym kraju.

POWIĄZANE

Rolnicy w Polsce chętnie sięgają po rozwiązania konkurencyjne wobec produktów of...

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę