Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Wiosenne przysmaki

23 kwietnia 2004

Wraz z pierwszymi wiosennymi promieniami słońca na naszych stołach zaczynają gościć nowalijki. Są nie tylko zdrowe, ale i bardzo smaczne. Najważniejsze jednak, aby odpowiednio je przechowywać, by jak najdłużej służyły nam swoim wiosennym smakiem.

Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie wstawiać zieleniny do wody. Korzonki i łodyżki tych roślin szybko się psują, wydzielają nieprzyjemny zapach, a ich liście schną i żółkną..

Jak więc prawidłowo powinno się je przechowywać? Świeżą natkę, szczypiorek i koperek trzeba umyć, wysypać na płócienną ściereczkę i poczekać, aż wyschną. Następnie posiekać, wsypać do plastikowego pojemnika i wstawić do zamrażarki. W tym stanie można je przechowywać nawet dwa miesiące. Posiekaną zieleninę można również wsypać do pojemniczków, w których zazwyczaj zamraża się kostki lodu, zalać przegotowaną zimną wodą i zamrozić. Potem wystarczy już tylko do zupy czy sosu wrzucić zamrożone zielone kostki. Pokrojoną, dokładnie wysuszoną zieleninę można również wysypać równą warstwą na talerzu lub spodeczku, lekko ją podsuszyć (tylko nie na słońcu) i przesypać do czystego, suchego pudełka. Wtedy nadaje się do użycia tak samo jak świeża.
Siejąc zieleninę samemu, mamy pewność, że jest zdrowa i niepryskana żadnymi środkami chemicznymi.

A nowalijki mają wiele zalet:
- Koperek działa wykrztuśnie i moczopędnie. Poza tym zapobiega wzdęciom i odświeża oddech. Zawiera beta-karoten, potas, witaminę C, olejki eteryczne, a także działające antyrakowo flawonoidy. Można go dodawać do ryb wędzonych, gotowanych, smażonych, marynat, zup, sałatek, mięs oraz ryb, past serowych i jajecznych.
- Natka pietruszki działa moczopędnie, przeciwzapalnie, żucie jej listków odświeża oddech. Zawiera witaminę A i C, żelazo, wapń, potas, flawonoidy i olejki eteryczne. Dodawać ją można do zup, sałatek, farszów, ziemniaków, zapiekanek, potraw duszonych i używać do dekoracji.
- Szczypiorek pobudza apetyt, działa bakteriobójczo, zmniejsza ilość cholesterolu we krwi. Zawiera znaczne ilości witaminy C i A oraz olejki eteryczne, które nadają mu specyficzny zapach. Szczypiorek można dodawać do zup, sosów, sałaty, past, twarożku, jajek oraz niektórych dań mięsnych.
- Rzeżucha zawiera indole, które hamują procesy nowotworowe. Poprawia wygląd cery, włosów i paznokci. Zawiera witaminę C, żelazo, cynk, miedź, fosfor, mangan. Smakuje z zupami, sosami, sałatkami, potrawami z ryb, kanapkami, jajkami i wędlinami. Można jej używać do ozdabiania półmisków.


POWIĄZANE

Rolnicy w Polsce chętnie sięgają po rozwiązania konkurencyjne wobec produktów of...

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę