Wapń jest jednym ze składników mineralnych, który wpływa na jakość jabłek. Jednak jego niedobór w owocach spowodowany jest tym, że w drzewach jabłoni przemieszczany jest do liści a do owoców trafia mała jego ilość. Powoduje to obniżenie wartości handlowej, przechowalniczej owoców oraz drobnienie owoców, zwiększenie ich wrażliwości na pękanie, korkowacenie oraz oparzenia słoneczne.
Jabłka ubogie w wapń są podatne na wiele chorób fizjologicznych jak; - gorzka plamistość podskórna , rozpad wewnętrzny, chłodniczy i mączysty, zbrązowienie przygniezdne i gorzką zgniliznę. Także niska zawartość wapnia w owocach spowodowana jest nadmiernym nawożeniem azotem, potasem, magnezem.
Do zabiegów zwiększających ilość wapnia w owocach należą :
- ograniczenie
siły wzrostu drzew poprzez ciecie letnie pędów jednorocznych
- opryskiwanie
drzew nawozami wapniowymi np. Wuxal Calcium, Wapnovit, Insol Ca, Stopit,
Hortsol.
Zabiegiem zwiększającym zawartość wapnia w owocach jest naniesienie wapnia na skórkę owocu , bo tylko tak może on wniknąć do miąższu owocu. Wapń naniesiony na liść nie jest bezpośrednio transportowany do owoców.
Również wapnowanie gleby nie jest efektywnym zabiegiem zwiększającym zawartość wapnia w jabłkach. W sezonie wegetatywnym wykonujemy od 3 do 7 zabiegów. Odmiany charakteryzujące się naturalnie niską zawartość wapnia w jabłkach Szampion, Jonagold, Gala wymagają większej ilości zabiegów.
Także więcej oprysków stosuje się w przypadku:
- słabego plonowania
drzew,
- w warunkach wysokich temperatur powietrza,
- niskich opadów w
okresie letnim,
- gdy chcemy długo przechowywać owoce.
Aby ograniczyć również rozwój chorób fizjologicznych , należy opryski rozpocząć już od połowy czerwca , gdy zawiązki są wielkości orzecha włoskiego. Wówczas wapń wnika do głębszych warstw miąższu. Decydujące znaczenie mają również warunki pogodowe podczas wykonywania zabiegu. Nie należy wykonywać zabiegu w temperaturze powietrza powyżej 250 C i silnym wietrze. Zabieg najlepiej wykonywać wieczorem, gdy temperatura wynosi 10 - 150 C.