Ptak_Waw_CTR_2024

W Tarnowie trwa szacowanie strat

1 sierpnia 2003

W regionie tarnowskim trwa szacowanie strat, jakie w ostatnich miesiącach wyrządziła susza. Najmocniej ucierpiały uprawy buraków, kukurydzy i zboża. W gminie Olesno klęska dotknęła 3,2 tys. ha, to najbardziej poszkodowana gmina w regionie tarnowskim.

W tej chwili komisje wojewódzkie weryfikują wnioski złożone przez rolników z regionu. Informacja o wielkości strat zostanie odesłana do wojewody, a ten uruchomi linię kredytową dla osób, które chciałyby starać się o kredyty klęskowe – mówi Jan Wałęga, kierownik Oddziału Zamiejscowego Wydziału Środowiska i Rolnictwa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Na razie nie ma mowy o odszkodowaniach z tego tytułu. Mimo że straty są duże, to nie jest to zjawisko uznawane za klęskę żywiołową. Kierownik Wałęga zaznacza jednak, że nie przypomina sobie podobnej suszy. W poprzednich latach zdarzały się pojedyncze przypadki, ale nie w takim wymiarze. Tegoroczne straty porównuje ze szkodami powodziowymi z ubiegych lat. 
 
Z obliczeń urzędników wynika, że największe szkody wyrządziła susza w gminie Olesno, tam ucierpiało 3,2 tys. ha, w Żabnie 1,8 tys., w Lisiej Górze 1,3 tys., w Radgoszczy 1 tys., w Gręboszowie 670 ha, w sąsiadującej z powiatem tarnowskim Drwini w powiecie bocheńskim - 350 ha. 
 
Dziwne wydają się szkody powstałe w gminach Żabno i Gręboszów. Biorąc pod uwagę jakość gleb, w tym rejonie są one bardziej zwięzłe, mniej przepuszczalne. W takich warunkach susza jest zjawiskiem dość nietypowym. Inna jest sytuacja w pozostałych częściach regionu tarnowskiego, gdzie dominują ziemie lekkie, łatwo przepuszczające wodę – dodaje Jan Wałęga. – Suszy w tym przypadku nie można traktować jako faktycznej klęski żywiołowej. Dotyczy ona upraw punktowo, dotknęła pojedynczych enklaw pól. Dla rolników takie straty są jednak bardzo poważne.
 
W gminie Dąbrowa Tarnowska straty oszacowane zostały na 920 tys. złotych. Do gminy wpłynęło 750 wniosków z całej gminy, dotyczących ponad 1,9 tys. ha powierzchni rolnych. Zostały one sprawdzone przez komisję powołaną przez burmistrza oraz zweryfikowane przez komisję wojewódzką. Z ich prac wynika, że około 480 rolników mogłoby starać się o kredyt klęskowy – podsumowuje zastępca burmistrza Dąbrowy, Marek Minorczyk. 
 
Korzystny kredyt to jedna z form pomocy dla poszkodowanych rolników. Mogą się oni rownież ubiegać w gminie o umorzenie raty podatku rolnego lub w KRUS-ie o rozłożenie na raty opłat z tytułu ubezpieczenia społecznego. W każdym z przypadków potrzebne jest złożenie indywidualnego wniosku. Wielu poszkodowanych nie wie, że taka procedura jest konieczna. Pomoc nie jest udzielana automatycznie – podkreśla Marek Minorczyk.
 
W tym roku znaczne szkody na polach poczyniła nie tylko susza, ale również długotrwałe mrozy. Z szacunków urzędników wynika, że na Dąbrowszczyźnie najgorsza jest sytuacja z uprawami zboża, straty wyniosły do 60 proc., ziemniaków i buraków do 50 proc. Stosunkowo najmniej ucierpiały warzywa, w około 10 proc. 
 
Na dzień dzisiejszy istnieją tylko takie formy pomocy dla poszkodowanych rolników. Susza jest jednak niekorzystnym zjawiskiej w całej Polsce, niewykluczone, że w związku w tym władze zdecydują o przyznaniu odszkodowań – mówi burmistrz Minorczyk. – W przypadku rolników z naszej gminy nadal jednak nie jest załatwiona sprawa odszkodowań powodziowych z 2001 roku. Zajął się nią Rzecznik Praw Obywatelskich, który przyznał rolnikom rację i skierował sprawę do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Będziemy nadal ubiegać się o wypłacenie tych odszkodowań.


POWIĄZANE

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...

Rzepak ozimy w okresie jesiennym wymaga nawożenia dolistnego, które jest uzupełn...

Skończyły się żniwa kukurydzy kiszonkowej, rozpoczyna się zbiór odmian zbieranyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę