Ptak_Waw_CTR_2024

V Europejskie Forum na rzecz Przyszłości Rolnictwa w Brukseli

23 grudnia 2015
Forum na rzecz Przyszłości Rolnictwa (FFA), powołane przez firmę Syngenta i Europejską Organizację Właścicieli Ziemskich (ELO), obchodziło w Brukseli piątą rocznicę swojego istnienia. Forum, odbywające się w tym roku pod hasłem „W odpowiedzi na wyzwania w dziedzinie żywności i środowiska: wydajność zasobów, innowacje i rządzenie”, ponownie zgromadziło ponad 1300 osób zainteresowanych debatą na temat zrównoważonego rolnictwa, reprezentujących świat polityki, organy ds. rejestracji i nadzoru, przemysł rolno-spożywczy, organizacje pozarządowe i grupy konsumentów.

 
Dyrektor ds. operacyjnych firmy Syngenta i jeden z partnerów-założycieli FFA, John Atkin, powiedział: „Syngenta jest naprawdę dumna ze swojej współpracy z ELO przy powoływaniu FFA”. Dzisiaj większość zainteresowanych mówi o zrównoważonym rozwoju rolnictwa w kategoriach ekonomicznych, społecznych i ekologicznych, ale pięć lat temu były to aspekty wzajemnie wykluczające się.” J.Atkin stwierdził, że różnice w wydajności produkcji żywności, po raz pierwszy zidentyfikowane pięć lat temu, nie zniknęły, a przybrały rozmiary prawdziwego kryzysu. Wyjaśnił jednak, że różnice te mogą zostać zniwelowane poprzez zrównoważoną intensyfikację rolnictwa, która z kolei zależy od innowacji w obszarze praktyk i technologii rolniczych. W tym zakresie rządy powinny działać w sposób postępowy, wspierając innowacje.

„Jednak nadmiernie ostrożne podejście Europy do technologii rolniczych jest niepotrzebne i stanowi barierę na drodze do zniwelowania różnic w wydajności produkcji w sposób zrównoważony” – mówił dalej John Atkin. „UE i państwa członkowskie muszą dokonać wyboru – czy będziemy tylko mówić o innowacjach, czy też będziemy naprawdę działać w celu zapewnienia, aby innowacje stały się dostępne dla rolników, którzy potrzebują ich, aby produkować więcej żywności o wysokiej jakości i w przystępnej cenie, przy mniejszym zużyciu zasobów naturalnych.”

Delegaci uczestniczący w obradach forum wezwali UE do wprowadzenia nowej, ambitnej polityki rolnej na miarę XXI wieku, która zapewni rolnikom godziwe wynagrodzenie za ich usługi i dostarczane przez nich produkty, a także umożliwi Europie efektywny wkład w bezpieczeństwo żywnościowe i ekologiczne zarówno w UE, jak i na skalę globalną.Delegaci wezwali także do większych inwestycji w edukację, transfer wiedzy i szkolenia na poziomie gospodarstw rolnych. Do roku 2005 środki publiczne przeznaczone na innowacje w rolnictwie stanowiły jedynie jedną trzecią ogółu wydatków, a wraz ze wzrostem nacisków na państwową kasę zostały one dalej ograniczone. Oznacza to zależność w tym zakresie od sektora prywatnego w Europie i konieczność szerszej współpracy pomiędzy przemysłem, a naukowcami z instytutów państwowych w celu sprostania obecnym i przyszłym wyzwaniom w rolnictwie.

Podczas tegorocznego Forum najważniejsze przemówienia wygłosili komisarze europejscy Dacian Ciolos (Rolnictwo i Rozwój Obszarów Wiejskich) oraz Janez Potočnik (Środowisko), a także Parag Khanna (Dyrektor Hybrid Reality Institute), Mauricio Antonio Lopes (Prezes Zarządu EMBRAPA) i Rudolf Strohmeier (Zastępca Dyrektora Generalnego w Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej).

Podczas konferencji wystąpili także: Paolo de Castro, członek Parlamentu Europejskiego (Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Frans van Daele (szef gabinetu Przewodniczącego Rady Europejskiej), Christopher Delgado (doradca Banku Światowego ds. strategii i polityki w dziedzinie rolnictwa i rozwoju wsi) oraz Tony Long (Dyrektor Generalny Biura ds. Polityki Europejskiej WWF).


POWIĄZANE

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...

Rzepak ozimy w okresie jesiennym wymaga nawożenia dolistnego, które jest uzupełn...

Skończyły się żniwa kukurydzy kiszonkowej, rozpoczyna się zbiór odmian zbieranyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę