Z informacji uzyskanych od Urzędów Wojewódzkich informacji wynika, że na przełomie lipca i sierpnia nie odnotowano dalszego pogorszenia sytuacji w głównych uprawach rolnych.
Przedstawiona w dniu 2 sierpnia br. przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ocena sytuacji hydrologiczo-meteorologicznej wskazuje, że występujące w lipcu br. opady (na początku miesiąca w połowie oraz w ostatnich dniach, miejscami powyżej 40 mm i 50 mm) miały charakter burzowy (krótkotrwałe ulewy) i nie wpłynęły znacząco na poprawę sytuacji hydrologicznej. Przedstawiona na najbliższe dni (3-8 sierpnia) prognoza zakłada temperatury maksymalne od 20 do 26°C oraz przelotne opady deszczu i burze, co powinno wpłynąć na stopniowe złagodzenie objawów suszy.
Występujące w pierwszych dniach sierpnia br. opady deszczu nie będą już miały wpływu na wielkość zbiorów zbóż, a jedynie mogą wydłużyć czas trwania żniw.
Z przesyłanych przez Urzędy Wojewódzkie informacji dotyczących przewidywanego poziomu strat w poszczególnych uprawach wynika, że nadal największe straty występują na łąkach i pastwiskach, (głównie II i III pokosu) 40% i więcej. W przypadku pozostałych upraw, szacunki przedstawiają się następująco: zboża jare - 20-60%, zboża ozime - 15-50%, rzepak - 15-45%, ziemniaki i buraki 20-60%, warzywa około 30-60%. Występujące opady deszczu mogą wpłynąć na poprawę sytuacji i w związku z tym zmniejszenie strat w uprawach o dłuższym okresie wegetacji, takich jak: ziemniaki, buraki, kukurydza oraz użytki zielone.
Ostateczne informacje o wielkości strat w poszczególnych województwach będą znane po zakończeniu prac powołanych do tego celu gminnych komisji. Przewiduje się, że pierwsze informacje w tym zakresie mogą być znane około 15 sierpnia br.