Ptak_Waw_CTR_2024

Straty spowodowane suszą nadal są szacowane

3 grudnia 2015
Jak dotąd tylko w województwie warmińsko- mazurskim zakończono szacowanie spowodowanych suszą strat w uprawach. Większość komisji powołanych w tym celu przez wojewodów nadal pracuje - poinformowało PAP w poniedziałek biuro prasowe ministerstwa rolnictwa.

Dyrektor biura prasowego resortu rolnictwa Małgorzata Książyk zaznaczyła, że do ministra wpłynął dopiero jeden wniosek - od wojewody kujawsko-pomorskiego - oceniający straty na ponad 153 mln zł. Jak zaznaczył wojewoda, są to tylko częściowe straty, gdyż szacowanie szkód jeszcze się nie zakończyło.

"Do ministerstwa nie dotarły inne wnioski, z czego wynika, że straty są nadal szacowane" - powiedziała Książyk.

Z wnioskiem o wsparcie dla rolników dotkniętych suszą wystąpi wojewoda warmińsko-mazurski. Tam szacowanie szkód się zakończyło, straty komisje oceniły na ponad 172 mln zł. Komisje szacowały straty w ponad 15,5 tys. gospodarstw, które mają w sumie około 388 tys. hektarów ziemi.

Minister rolnictwa Marek Sawicki podpisał 8 sierpnia wniosek o uruchomienie linii kredytowej dla poszkodowanych. Został on przekazany do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i na tej podstawie Agencja może dopłacić do oprocentowania kredytów przeznaczonych dla rolników z tego województwa.

Kredyt preferencyjny tzw. suszowy jest udzielany ze środków własnych banku, ARiMR dopłaca jedynie do jego oprocentowania. Dla rolnika wynosi ono 3,5 proc. w skali roku. Kredyt jest przeznaczony na zakup środków do produkcji rolnej.

Według Pawła Wojcieszaka z biura prasowego ARiMR, procedura wypłacania kredytów suszowych nie została jeszcze uruchomiona.

Jak podał Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, z monitoringu wynika, że na koniec lipca suszą dotkniętych było ponad 30 proc. gmin w Polsce. Najbardziej uciążliwa była susza w woj. wielkopolskim.

Klęska wystąpiła także w innych województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko- pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, łódzkim, opolskim, dolnośląskim i lubuskim.

Książyk przypomniała, że minister Sawicki na początku lipca przedstawił Radzie Ministrów założenia pomocy dla poszkodowanych suszą.

Oprócz kredytów preferencyjnych, Sawicki zaproponował wydłużenie do 5 lat czasu spłaty wcześniej zaciągniętych kredytów, odroczenie płatności lub rozłożenie w czasie składek na ubezpieczenie w KRUS, ulgi w opłatach czynszu dzierżawnego, zwolnienia z płacenia podatku rolnego, jak najszybszą wypłatę dopłat bezpośrednich (po 1 grudnia 2008 r.) oraz pomoc socjalną.

Obecnie projekt takiej pomocy jest w uzgodnieniach międzyresortowych - poinformowała Książyk.


POWIĄZANE

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...

Rzepak ozimy w okresie jesiennym wymaga nawożenia dolistnego, które jest uzupełn...

Skończyły się żniwa kukurydzy kiszonkowej, rozpoczyna się zbiór odmian zbieranyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę